zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z Pěnčína zmizí příští rok nebezpečná skládka

09.12.2016
Odpady
Sanace, staré zátěže
 Z Pěnčína zmizí příští rok nebezpečná skládka

Nebezpečná skládka zmizí příští rok z Pěnčína na Jablonecku. Odstranit se musí přes 2000 tun zeminy znečištěné různými chemikáliemi, předpokládané náklady na sanaci jsou 9,45 milionu korun. Novinářům to dnes řekl krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

"Jedná se o kontaminované zeminy znečištěné ropnými látkami a dalšími neznámými látkami, kaly z broušení, lapoly z tuků, odlučovače olejů, řezné emulze a nějaké látky z čistíren odpadních vod," uvedl Löffelmann. "Určitě je dobré, že se s nebezpečnými odpady začne něco dělat, aby to neohrozilo nejbližší okolí, spodní vody," dodal.

Nebezpečné látky do haly a přilehlého pozemku v části Huť navezla po roce 1998 firma Ekolimpia. "Měla na pět let povolení k nakládání s těmito nebezpečnými odpady. Chtěla to likvidovat pomocí biodegradace, což je rozkládání pomocí dalších biologických činitelů. Nakolik ta představa byla reálná, těžko mohu z dnešního pohledu posoudit," řekl radní. Firma podle něj po několika letech zanikla a byly na ni vyhlášeny exekuce.

"Její majetek včetně odpadů byl následně přeprodáván především fyzických osobám. Poslední majitel není dohledatelný, má evidenční údaje o bydlišti na obecním úřadě," dodal Löffelmann.

Nebezpečné látky je ale třeba odstranit. Na spolupráci se proto domluvil Liberecký kraj s Železným Brodem, Pěnčínem a soukromníkem Josefem Poulíčkem, v areálu jehož zemědělské farmy se nebezpečná skládka nachází.

Na odstranění zátěže se podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, pokryje 80 procent nákladů. Ostatní zaplatí kraj, město, obec a soukromník. Podíl kraje by měl být maximálně 755.000 korun.

Podobné staré ekologické zátěže nejsou v Libereckém kraji ojedinělé. Na území kraje jsou více než tři stovky kontaminovaných území či starých skládek, které je třeba řešit. Na odstranění všech bude třeba vynaložit stovky milionů, možná miliardy korun. Odborníci vybrali zhruba 40 zátěží, které je kvůli životnímu prostředí třeba řešit co nejdřív. Obdobně jako v Pěnčíně by se měla například zlikvidovat nebezpečná skládka v Dubé na Českolipsku. Jsou tam nebezpečné odpady s obsahem karcinogenních polychlorovaných bifenylů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí