zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko za měsíc podpořilo koupi 50 elektromobilů a hybridů

19.12.2016
Ekologická auta
Slovensko za měsíc podpořilo koupi 50 elektromobilů a hybridů

Za zhruba měsíc od zahájení dotací na elektromobily a hybridní vozidla Slovensko podpořilo nákup 50 takových aut. Vyplývá to z údajů slovenského svazu automobilového průmyslu. Zmiňovaný počet odpovídá zhruba ročnímu prodeji elektrických aut v zemi.

Stát ve spolupráci se svazem vyčlenil na dotace více než 5,2 milionu eur (přes 140 milionů korun). Dotace na nový automobil pouze s elektrickým pohonem činí 5000 eur (135.000 korun), u hybridů to je 3000 eur (81.000 Kč). O příspěvek mohou žádat nejen občané, ale i podnikatelé a samospráva.

Dosavadní zájem o dotace svaz automobilového průmyslu ocenil. "V porovnání s ročním prodejem (elektromobilů) to hodnotíme pozitivně," řekla ČTK manažerka importérských divizí svazu Martina Koišová.

Zájemci o získání příspěvku kupovali zejména vozy značek Nissan a Kia. Ve většině případů šlo o elektrická auta. Dotaci majitelé nedostanou najednou, ale v průběhu zhruba dvou let od registrace vozu.

Na Slovensku se v minulosti ročně prodalo pouze několik desítek elektromobilů. Před zahájením dotací bylo na pětimilionovém Slovensku jen tisíc elektromobilů a plug-in hybridů. Podle odborníků překážkou rozšíření těchto typů vozů je hlavně jejich vysoká cena.

Adrian Bobok

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí