zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Máte již provedenu revizi kotle?

20.12.2016
Ovzduší
Vytápění, zateplení
Máte již provedenu revizi kotle?

Revize kotle podle zákona o ochraně ovzduší musí být poprvé provedena nejpozději do 31. prosince 2016. Následně pak jednou za dva roky.

Provozovatel zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, má podle § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, povinnost provádět jednou za dva kalendářní roky prostřednictvím osoby, která byla proškolena výrobcem spalovacího stacionárního zdroje a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje. Seznam odborně způsobilých osob proškolených pod dohledem Hospodářské komory ČR je zveřejňován Hospodářskou komorou ČR na jejích webových stránkách (www.hkcr.cz).

Podrobný komentář novely zákona o ochraně ovzduší najdete zde:Zákon o ochraně ovzduší - kontroly domácích topenišť (mýty a fakta)

Na povinnost nechat si zkontrolovat kotel je navázána povinnost předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení kontroly vystavený odborně způsobilou osobou, který potvrzuje, že kotel je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a zákonem o ochraně ovzduší.

Revize kotle podle zákona o ochraně ovzduší musí být poprvé provedena nejpozději do 31. prosince 2016. Následně pak jednou za dva roky.

Pokud provozovatel revizi kotle nenechá provést nebo nepředloží na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností potvrzení o provedení revize, hrozí mu uložení pokuty až do výše 20 000 Kč, jde-li o fyzickou osobu nepodnikající anebo až do výše 50 000 Kč, jde-li o podnikající fyzickou osobu nebo osobu právnickou.

Autor: Mgr. Pavla Bejčová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí