zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový web podpoří přírodu ve městech

23.12.2016
Příroda
Urbánní ekologie
Nový web podpoří přírodu ve městech

Calla spouští nový specializovaný web ,,Příroda ve městě". Představí na něm nápady, jak jednoduše podpořit běžné i ohrožené druhy v městském prostředí.

,,Mohlo by se zdát, že město neposkytuje rostlinám a živočichům příliš vhodné podmínky pro život. Ve skutečnosti však městské prostředí láká velké množství druhů a pro některé z nich představuje dokonce jednu z posledních nadějí na přežití v naší krajině," vysvětluje Jiří Řehounek z Cally, který má projekt na starosti.

Příkladem může být ohrožený motýl bělopásek tavolníkový, který v ČR přežívá pouze v jižních Čechách a v poslední době se šíří i v keřových výsadbách v parcích nebo živých plotech. Nebo brouci vázaní na staré stromy a mrtvé dřevo, např. celoevropsky chráněné druhy roháč obecný, tesařík obrovský či páchník hnědý.

,,Zeleň v lidských sídlech a jejich okolí je dnes těžištěm výskytu mnoha ohrožených druhů vázaných na staré a osluněné stromy, protože takové stromy dnes v alejích, parcích a zahradách najdeme podstatně častěji, než v ,,přírodě", tedy v běžných hospodářských lesích nebo v chráněných územích," shrnuje důležitost měst pro ochranu přírody entomolog Lukáš Čížek z Biologického centra AV ČR.

Nový web vychází ze semináře, který Calla uspořádala v květnu ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU, a obsahuje mimo jiné i prezentace ze zmíněného semináře. Právě v areálu obou institucí lze najít inspiraci pro změnu přístupu k městské zeleni - květnaté trávníky, tůňky s žábami a čolky, hmyzí hotely, nové výsadby původních keřů a krajových odrůd ovocných dřevin nebo dokonce umělou písečnou dunu se vzácnými rostlinami.

,,Parky a ulice prostě mohou vypadat docela jinak, než jsme zvyklí. A mnohdy to ani nemusí být finančně náročné. I městský trávník se může stát bohatě rozkvetlou loukou a lákat k opylování motýly a včely," uzavírá Klára Řehounková, botanička z Přírodovědecké fakulty JU.

Nový web ,,Příroda ve městě" najdou zájemci na calla.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí