zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Německu vybili kvůli ptačí chřipce 77.000 kusů drůbeže

03.01.2017
Zemědělství
 V Německu vybili kvůli ptačí chřipce 77.000 kusů drůbeže

Na severozápadě Německa se dál šíří agresivní kmen ptačí chřipky H5N8. V posledních dnech kvůli ní na farmách v Dolním Sasku vybili celkem 77.000 krocanů, kuřat a kachen, informovala dnes německá média. Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila v řadě evropských zemí včetně Nizozemska, Dánska, Maďarska nebo Řecka.

Vybíjení desetitisíců kusů drůbeže zahájili na severozápadě Německa už během vánočních svátků. Celkem se opatření dotklo sedmi velkochovů. Na některých se nákaza přímo potvrdila a další byly s postiženými farmami v kontaktu.

Už v listopadu museli v Dolním Sasku, které je považováno za centrum německého drůbežářství, vybít více než 30.000 kusů drůbeže ve velkochovech. Už tehdy úřady nařídily, aby chovatelé drůbež držely v uzavřených prostorech.

Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila také na farmách v Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku či Chorvatsku. Dnes případ nákazy vysoce nakažlivým virem ptačí chřipky H5N8 u volně žijící labutě potvrdilo Řecko.

Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.

Chřipkový kmen H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí