zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státním podnikům možná zůstane odškodnění kvůli ochraně přírody

05.01.2017
Příroda
Firemní ekologie
Státním podnikům možná zůstane odškodnění kvůli ochraně přírody

Senát patrně odmítne novelu, podle níž by stát měl přestat platit svým organizacím spravujícím státní pozemky mnohamilionová odškodnění za to, že jejich hospodaření je omezováno ochranou přírody. Doporučil mu to dnes téměř jednomyslně jeho výbor pro veřejnou správu a životní prostředí. Horní komora o předloze rozhodne za dva týdny.

Senátoři vesměs označovali předlohu za problematickou a diskriminační a její zamítnutí schválili na návrh STAN a ČSSD. I podle předsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila by státním podnikům měla být zachována možnost ucházet se o kompenzace, pokud jim kvůli dodržování předpisů o ochraně přírody vznikají ztráty. Novela by podle předsedy senátorského klubu Starostů Jana Horníka založila nerovnost vlastnictví.

Újma, kterou by mohly požadovat státní instituce spravující státní pozemky po státu, může nyní dosahovat až 350 milionů korun ročně. Podle ministerstva životního prostředí je nelogické, když stát platí vlastně sám sobě a navíc subjektům, které mají v zakládající listině zájem na ochraně přírody.

Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana upozorňoval senátory na to, že stát by novelou ušetřil i administrativní náklady zhruba čtyři miliony korun ročně.

Na většině státních pozemků hospodaří Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR nebo Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Státní podnik Lesy ČR každoročně uplatňuje podle dřívějších informací náhradu újmy zhruba 72,5 milionu korun a s předlohou nesouhlasí. Vojenské lesy přijdou podle důvodové zprávy až o 30 milionů korun ročně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí