zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

LRV doporučila vládě, aby odpadové zákony ministerstvo dodělalo

30.01.2017
Odpady
Legislativa
LRV doporučila vládě, aby odpadové zákony ministerstvo dodělalo

Legislativní rada vlády (LRV) doporučila kabinetu, aby návrhy odpadových zákonů vrátil ministerstvu životního prostředí k dopracování. Stanovisko dnes LRV zveřejnila na webu vlády. O zákonech vládní legislativci jednali od loňského podzimu už čtyřikrát. Jde o zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a také o zákon o odpadech. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK zjišťuje.

Podle zdroje ČTK trvá k zákonům téměř padesát zásadních rozporů s různými připomínkovými místy a pět právních připomínek, mimo jiné k nedostatečně zpracovaným dopadům zdražení poplatků za odpady pro občany.

Ve čtvrtek projednávala LRV zejména zákon o výrobcích s ukončenou životností a zákon, který mění související zákony. Aby všechny zákony prošly do sněmovních voleb celým legislativním procesem, zbývá málo času.

Česko podle odborníků už několik let potřebuje novou odpadovou legislativu, aby se v mnohamiliardovém byznysu nastavila nová a jasná pravidla. Změnu také požaduje Evropská unie. Oba návrhy zákonů ale z různých důvodů kritizovali odborníci na odpady, dotčené firmy i ekologové.

Zákon o odpadech má podle MŽP přinést zásadní změny v nakládání s odpady a jiná pravidla pro firmy, obce a občany. Jedním z cílů je připravit stát do roku 2024 na zákaz skládkování vybraných odpadů a vydat se cestou oběhového hospodářství. Zákon navrhuje zvýšit skládkovací poplatek.

Druhý a zcela nový zákon o výrobcích s ukončenou životností má určovat pravidla pro předcházení vzniku vybraných odpadů, jako elektrických spotřebičů baterií a akumulátorů, pneumatik a vozidel. K návrhu ale měli připomínky například výrobci.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí