zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborníci: Dramatický úbytek vláhy na jižní Moravě není strašení, je to realita. Zmrzlá půda vodu neudrží

14.02.2017
Voda
Zemědělství
Odborníci: Dramatický úbytek vláhy na jižní Moravě není strašení, je to realita. Zmrzlá půda vodu neudrží

Přesto, že jižní Moravu pokryl sníh, vrstva ledu nepropustí odtávající vodu do půdy. ,,V prosinci byly holomrazy a teprve potom napadl sníh, půda na Moravě je promrzlá 30-50 cm do hloubky. Pokud přijdou teplejší dny, tak dojde k sublimaci a voda se vypaří do vzduchu, v půdě nezůstane," upozornil zemědělce profesor Zdeněk Žalud při jejich setkání ve čtvrtek 2. února v Žebětíně, které zorganizoval Zemědělský svaz ČR.
Průzkumy ukazují, že republika vysychá od nižších nadmořských výšek. ,,Dramatický úbytek vláhy na jižní Moravě není strašení, je to realita. Teplé zimy, které byly v posledních letech, jsou problém, není sníh, který dostane vodu do půdy. Do budoucna lze očekávat méně tzv. zahradních dešťů, bude pršet v přívalech," upozornil profesor Žalud.

Zemědělcům pomáhá při rozhodování monitoring sucha s názvem Intersucho

Problém sucha je způsoben tím, že máme teplejší roky, voda se vypařuje a dostává se do vzduchu, nezůstává v půdě. Oteplení znamená více energie v atmosféře a ta občas práskne. To jsou extrémy, které ovlivňují hospodaření.
Projekt Intersucho používá pět modelů pro předpověď počasí (pro porovnání Český hydrometeorologický ústav používá jenom jeden), denně data aktualizují. Díky tomuto projektu mohou zemědělci plánovat práci na polích. Informace z webu intersucho.cz využívají také v zemědělském družstvě Pooslaví Nová ves. ,,Jihomoravský kraj je významně postižen suchem. Výzkumy převedené do praktického používání jako je například Intersucho pomáhají zemědělcům v plánování osevních postupů," prozradil Lukáš Jurečka, předseda Zemědělského svazu Brno-venkov a Znojmo.

Připravují se další opatření proti suchu
,,Letos v květnu spustíme nově kalkulačku vláhové potřeby. Zadali jsme odborným institucím více než deset výzkumných projektů, které se týkají sucha. Je mezi nimi například výzkum, jak efektivně a jaké plodiny pěstovat v oblastech častěji postihovaných suchem a nedostatkem půdní vláhy," informoval ministr Jurečka zemědělce o dalších opatřeních.
V roce 2016 proběhla revize aktuálního stavu závlahových systémů v zemědělství. Cílem bylo zjistit jejich stav a využívání. Ministerstvo zemědělství připravilo dotační titul na podporu jejich obnovy, rekonstrukce a rozvoj. Do roku 2022 pro tuto oblast poskytne jednu miliardu korun. Program spustí už letos. Při jednání se také o tom, že třetina vody pro napájení zvířat by šla uspokojit srážkovou vodu, když se bude uskladňovat. Ministerstvo zemědělství to bude nyní prověřovat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí