zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Europoslanci udělali váhavý krůček ke spravedlivějšímu zpoplatnění skleníkových plynů

17.02.2017
Ovzduší
Europoslanci udělali váhavý krůček ke spravedlivějšímu zpoplatnění skleníkových plynů
Evropský parlament dnes schválil návrh na několik změn v pravidlech obchodování s emisními povolenkami v Evropské unii. Pokud budou změny schváleny i členskými státy, směřují ke snížení počtu přebytečných povolenek na vypouštění emisí skleníkových plynů a tím k alespoň mírnému růstu jejich ceny na trhu [1]. Změny by podpořily odklon evropské ekonomiky od fosilních paliv, jež jsou systémovou příčinou smogu, který tento rok nebývale sužuje Česko a mnoho dalších států EU.
Pokud budou následovat další reformy (doposud špatně fungujícího) systému, rostoucí cena emisí se v budoucnu přiblíží skutečným nákladům, které společnost s využíváním fosilních paliv a znečištěním má. Jsou to například zdravotní komplikace a s tím spojené náklady na zdravotnictví, ale i přímé ekonomické škody například na zemědělské produkci. Emisní obchodování tak bude opravdu motivovat k zavádění moderních čistých technologií. Lidé také od znečišťovatelů dostanou více peněz formou přínosných programů jako je Nová zelená úsporám.
Aktuální změny musí ještě schválit Evropská rada - summit hlav vlád států EU. Jednotlivé státy však zároveň nemohou čekat a doufat, že systém obchodování začne opravdu fungovat. Musí snižovat spotřebu fosilních paliv a podporovat rozvoj čistých obnovitelných zdrojů energie.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
,,Příklad největší ze zastaralých uhelných elektráren, která stojí v Počeradech na Mostecku, ukazuje propastný rozdíl mezi škodami způsobovanými znečištěním a cenou povolenek. Výše škod činí 6 miliard korun ročně [2], kdežto cena povolenek nutných pro vypuštění emisí z elektrárny je aktuálně pouhých 700 milionů korun [3]. Česká vláda by měla podpořit reformu emisního obchodování, avšak v případě, jako je tento, už nemůže čekat na spravedlivé ceny povolenek a musí prosadit zavření nepotřebných uhelných zdrojů. Smog potřebujeme řešit hned a nemáme ani peníze na rozhazování za ekonomické škody způsobené pálením uhlí."

Klára Sutlovičová z analytického centra Glopolis řekla:
,,Schválení návrhu na posílení rezervy, do níž se stahují přebytečné povolenky z trhu, je krok správným směrem. Ale je potřeba udělat ještě další. Škoda, že europoslanci nakonec nepodpořili také výraznější omezení přísunu nových povolenek do systému. Přísná redukční dieta by ETS slušela. Na tahu je nyní ministr Brabec, který bude reformu emisního obchodování s kolegy z dalších členských států projednávat koncem února."

Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku uvedla:
,,Evropský parlament podpořil vytvoření fondu pro obnovu regionů po ukončení těžby uhlí (tzv. Just Transition Fund), což je vítaný krok. Přechod na čistou energetiku musí brát ohled na nejvíce dotčené skupiny obyvatel. Bez podstatné reformy systému ETS, a tedy nárůstu ceny povolenek však bude fond disponovat mizivými prostředky." [4]
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí