zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průmyslové firmy neprovádí povinné kontroly nádrží, v nichž skladují nebezpečné látky. Ohrožují kvalitu podzemní vody

21.02.2017
Voda
Firemní ekologie
Havárie
Chemické látky
Průmyslové firmy neprovádí povinné kontroly nádrží, v nichž skladují nebezpečné látky. Ohrožují kvalitu podzemní vody

Valná většina průmyslových firem neprovádí kontroly těsnosti nádrží a jímek na skladování nebezpečných látek závadným vodám, ačkoli jim to ukládá zákon...

Značné procento podniků ani netuší, že takovou povinnost mají. Vyplývá to ze zjištění inspekční a certifikační společnosti Bureau Veritas, která má oprávnění ke kontrolám od ministerstva životního prostředí.

Průsak látek riskují průmyslové podniky

,,Firmy musí minimálně jednou za 5 let prověřit technický stav speciálních nádrží, ve kterých skladují vodě nebezpečné látky, jako jsou například oleje nebo různé hořlaviny. Týká se to zejména průmyslových podniků nebo potravinářských provozů, které musí zajistit, aby skladované látky nevnikly do povrchovýchnebo podzemních vod či kanalizací. Naše praxe ukazuje, že firmy nejenže kontroly neprovádějí, ale většina z nich ani o své povinnosti neví, i když jim to ukládá vodní zákon. Hrozí jim přitom až půlmilionové pokuty," říká za Bureau Veritas Veronika Feifrlíková,odborník na environmentální problematiku.

Nejčastější zjištěné závady nádrží

Kontrola těsnosti nádrží a jímek se provádí tak zvaným náhradním způsobem, což obnáší hlavně vizuální kontrolu, která je stanovena normou. Využívají se také kamery nebo ultrazvuk. ,,Nejčastější závadou je mechanické poškození skladovací nádrže. V důsledku prasklin pak dochází k prosakování a úniku nebezpečných látek do kanalizace a k ohrožení životního prostředí. Velké nedostatky nacházíme také v chybějící nebo nesprávné technické dokumentaci," upřesňuje na závěr Veronika Feifrlíková z Bureau Veritas.

Co obsahuje zkouška těsnosti tzv. náhradním způsobem:

  • kontrola výstupů z kontrolního systému zřízeného pro zjišťování úniku závadných látek ze zkoušené nádrže nebo potrubí z důvodů jeho netěsnosti
  • zjištění a vyhodnocení aktuálního stavu podzemní vody, zeminy nebo půdy v okolí nádrže nebo potrubí
  • kontrola měřením poklesu hladiny skladované látky v nádrži
  • senzorická kontrola stavu zkoušené nádrže nebo potrubí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí