zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vytříděných baterií přibývá, Moravskoslezský kraj je dál nejhorší

02.03.2017
Zpětný odběr
Vytříděných baterií přibývá, Moravskoslezský kraj je dál nejhorší

Obyvatelé Moravskoslezského kraje jsou v třídění použitých baterií stále nejhorší v České republice. Na jednoho obyvatele kraje loni připadlo pouze 73 gramů vytříděných baterií. Přesto se lidé ve sběru baterií výrazně zlepšili: oproti roku 2015 stouplo v kraji množství vytříděných baterií o 45 procent na 88,7 tuny. Za společnost Ecobat, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií, to dnes ČTK sdělila Jana Čechová. V roce 2015 připadalo na jednoho obyvatele kraje jen 50 gramů vytříděných baterií.

Za nárůstem podle Čechové stojí především vzrůstající dostupnost a obliba červených kontejnerů určených pro třídění baterií a drobných elektrozařízení. Lidé do nich loni odevzdali o 69 procent baterií více než v roce 2015. Sběr baterií v obchodech stoupl meziročně o 67 procent a ve firmách o 45 procent.

"Potěšující je, že se do sběru zapojují řadoví občané. Je to vidět na výrazném nárůstu použitých baterií odevzdaných v červených kontejnerech a na množství baterií odevzdaných v obchodech. Radost nám dělají také školy a školky v kraji zapojené do projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět," uvedl jednatel neziskové společnosti Ecobat Petr Kratochvíl. Doplnil, že školáci, studenti a pedagogové škol v Moravskoslezském kraji v nich loni odevzdali 14,7 tuny baterií.

V celé republice loni lidé odevzdali k recyklaci téměř 1638 tun baterií, což je oproti roku 2015 nárůst o 32 procent. Vytříděné množství představuje 155 gramů na obyvatele. Nejvíce baterií loni vytřídili lidé ve Středočeském kraji (239 gramů na obyvatele) a v Praze (229 gramů).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí