zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Litomyšl chystá odchyt přemnožených nutrií

04.03.2017
Příroda
Urbánní ekologie
 Litomyšl chystá odchyt přemnožených nutrií

Litomyšl na Svitavsku zahájí odchyt přemnožených nutrií, které ničí břeh Loučné. Ve městě žijí několik let. Jejich počet radnice odhaduje na 50. Novinářům to dnes řekl místostarosta Josef Janeček (ODS).

Radnice instalovala kolem řeky cedule, aby lidé nutrie nekrmili. Nejčastěji se zdržují u mostku u prodejny Albert. Dva až tři hlodavci se před odchytovou formou loni schovali a stihli se za krátko rozmnožit.

"Nutrie poměrně devastuje jednak přírodu, jednak koryta řek. Jsou to zdatní tuneláři," řekl Janeček. Za rok vyvede samice až 20 mláďat, přitom nutrie žije kolem 12 let, dodal.

Nutrie se vyskytuje nejen v Litomyšli, ale také na dalších místech toku Loučné. Město chystá jejich monitoring v Benátkách, Nedošíně a Tržku.

"Zároveň jsme požádali vedení supermarketu, aby si zabezpečili kontejnery se zbytky a neprodanou zeleninou, protože se například větší množství odřezků od květáků, rajčat a paprik objevilo přímo na břehu Loučné," řekla Jana Foltová z odboru místního a silničního hospodářství.

Nutrie pochází z Jižní Ameriky, chová se pro dietní maso a kožešinu. Zvířata kolem Loučné patrně unikla chovatelům nebo je tam někdo záměrně vypustil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí