zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrava chce zvýšit počet popelnic na bioodpad

11.04.2017
Bioodpady
Urbánní ekologie
 Ostrava chce zvýšit počet popelnic na bioodpad

Ostrava chce zvýšit počet popelnic na bioodpad u rodinných domů. Hnědé kontejnery k nim začalo bezplatně přistavovat loni v dubnu a rozmístilo jich 11.700. Dalších 3300 popelnic má město stále ještě k dispozici a zájemci o ně mohou požádat, při větším zájmu je město připraveno tento počet ještě zvýšit, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Andrea Vojkovská.

"O službu vloni projevilo zájem téměř 70 procent obyvatel Ostravy, kteří bydlí v rodinných domech. A v letošním roce se k nim mohou přidat další," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Podle ní každý týden o popelnici požádá zhruba 40 Ostravanů. "Přestože máme v poslední době suchá léta, množství biologicky rozložitelného odpadu stále narůstá. Věřím, že si o bezplatnou popelnici, která znamená komfortnější nakládání s odpadem ze zahrady i z kuchyně z potravin před tepelným zpracováním, požádají další domácnosti," uvedla Šebestová.

Bio popelnice mají objem 240 litrů. Jejich pravidelný svoz je od dubna do listopadu jednou za 14 dní a od prosince do března vždy jednou měsíčně. Služba je hrazena z poplatku za komunální odpad, který je již dlouhodobě 498 korun za osobu na rok.

"Do bio popelnic patří veškerý biologicky rozložitelný materiál z úklidu a údržby pozemků, jehož pálení je zakázáno celoměstskou obecně závaznou vyhláškou, která vstoupila v platnost na začátku letošního roku. Zákaz byl vydán v zájmu ochrany ovzduší před vnášením znečišťujících látek spalováním suchého rostlinného materiálu v otevřených ohništích do ovzduší," uvedla Vojkovská. Za porušení vyhlášky může být uložena pokuta až 30.000 korun, v případě, že jde o právnickou osobu, až 200.000 korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí