zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve středních Čechách letos přibylo několik naučných stezek

18.04.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Ve středních Čechách letos přibylo několik naučných stezek

Ve středních Čechách letos přibylo několik naučných stezek, například v Mělníku či Tetíně na Berounsku. Jsou zaměřené na ochranu přírody i na historii, zjistila ČTK.

Minulý rok začaly práce na přípravě Naučné stezky Mělník - Chloumek. Jedná se o deset informačních panelů v chloumeckém lese, které přibližují život tamních zvířat i rostlin, ale také i způsob hospodaření v lese. "Chceme, aby tento les nebyl jen hospodářským lesem, ale byl rekreačním lesem," uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Zároveň však město podporuje, aby v lese nevznikaly zpevněné cesty, ale jen cesty zachovávající charakter lesa.

Otevření stezky je naplánováno na Den Země 20. dubna, sraz je ve 12:00 na parkovišti u chloumeckého hřbitova. Náklady na vybudování stezky přesáhly 120.000 korun, většinu pokryla dotace Středočeského kraje.

Na začátku dubna byla otevřena Stezka svaté Ludmily, která propojí Tetín na Berounsku s Berounem a Srbskem. Svatá Ludmila, babička svatého Václava, žila na přelomu 9. a 10. století, v roce 921 byla podle legendy uškrcena na hradišti v Tetíně. V obci už je několik let naučná stezka Tetínské vyhlídky. Vybudování stezky je součástí projektu Svatá Ludmila 1100 let, který má připomenout výročí smrti svaté Ludmily v roce 2021.

U Kladna byla nedávno otevřena naučná stezka nazvaná Příroda člověku, člověk přírodě. Věnuje se krajinným prvkům, které slouží k udržování a zvyšování rozmanitosti v přírodě. Zájemci ji najdou poblíž Centra ekologické výchovy (CEV) Čabárna. Stezka je výstupem projektu, který začal už v roce 2015, šlo o řadu aktivit spojených se vzděláváním veřejnosti v oblasti ekologie a udržování přírodní rozmanitosti. Investice do projektu přesáhla sedm milionů korun z takzvaných Norských fondů.

Nová stezka s informacemi o fauně a flóře by také měla být součástí upraveného slánského lesoparku Háje, do něj chce město investovat v nejbližších letech až 20 milionů korun a nabídnout v něm obyvatelům řadu možností trávení volného času.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí