zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svět slaví Den Země - i české vynálezy napomáhají

22.04.2017
Obecné
Svět slaví Den Země - i české vynálezy napomáhají

Věděli jste, že nové autobaterie zajistí elektromobilům až o 30 % delší dojezd? V dnešní době je čím dál více dbáno na ekologický a šetrný přístup k naší planetě. Lidem začíná být stále méně lhostejné, v jakém prostředí žijí, a tak se snaží Zemi pomoci. O tom svědčí i fakt, že svátek připadající
na 22. dubna slaví každý rok několik miliónů lidí po celém světě. O Dni Země, který je největší populací organizovanou událostí, se dozvíte více i na stanici Spektrum, která se bude naší planetě věnovat poslední dubnový víkend. Odvysílán bude maraton pořadů zaměřených například
na vesmír nebo přírodní síly, které byly příčinou havárie na ropné plošině DeepwaterHorizon.

20 miliónů lidí založilo Den Země

Prvotní pojetí svátku Dne Země je postaveno na oslavách příchodu jara a jarní rovnodennosti. Samotný jeho vznik je datován k 22. dubnu 1970, kdy se ve Spojených státech shromáždilo přes 20 miliónů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Cílem kampaně bylo zvýšit energetickou účinnost, hledat obnovitelné zdroje, recyklovat odpad, omezit chemikálie a odpady ničící ozónovou vrstvu Země apod. Hlavní myšlenkou bylo prosadit otázku ochrany životního prostředí do politiky a uvést tento problém do povědomí veřejnosti. To, že životní prostředí začalo lidi skutečně zajímat, dokazuje, že se v roce 1990 k americké tradici připojil i zbytek světa. Země tak rázem čítala 200 miliónů ekologických aktivistů. Výsledkem úspěšné kampaně v roce 1970 je vznik tradice oslavování Dne Země jako mezinárodního svátku životního prostředí, který je podporován významnými organizacemi a osobnostmi z řad vědců i politiků.

České vynálezy, které pomáhají

Mezi moderní aktivity snažící se zasadit o ochranu ekologie patří vynálezy, které pomohou eliminovat vzniklé škodliviny nebo je chytře využijí. V roce 2016 se o takové vynálezy zasloužilo několik společností i z České republiky.Moravská strojírenská firma představila čtyřkolku pro invalidy, která umožňuje snadné najetí s invalidním vozíkem kamkoli si zamanete. Tato čtyřkolka by měla být levnější než přestavba a přizpůsobení celého auta a řídit by ji mohli lidé od patnácti let. Ve stejném roce firma vyprodukovala kolem padesáti aut a do pěti let chce produkovat až dva tisíce aut ročně. O další vynález v oblasti automobilového průmyslu se zasloužil Jan Procházka, který do lithiové baterie vlisoval články horizontálně - formou tabletek do rámu. Jan Procházka zaujal i americký list The Washington Post, jenž se o jeho vynálezu zmiňuje. Výroba baterie by se měla rozběhnout na severní Moravě, a to díky čínskému investorovi, který do projektu vložil 1,5 miliardy korun.

Z výfuku na malířské plátno

Další zajímavost pochází z indické Bombaje a je to vynález Air-Ink, který mění škodlivé výfuky z aut na černou barvu na malování. Cílem je snížit znečištění ovzduší a získaný odpad využít. Zařízení bude filtrovat částečky z popela a po smíchání s rostlinným olejem se může vyrábět např. popisovač nebo fix. Na náplň jednoho pera by mělo stačit 45 minut jízdy, přičemž není nutné, aby bylo zařízení umístěno pouze na autě.Připojit se dá i na vlak, bagr nebo komín.

Nechte se inspirovat

Opakování je matka moudrosti. Připomeňte si tedy, jaké se staly přírodní havárie a jak můžeme sami životní prostředí šetřit. Od 22. dubna sledujte pořady na stanici Spektrum, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o přírodě, katastrofách a dalších ekologických tématech. V souvislosti s látkami, které znečišťují nebo ohrožují planetu Zemi, můžete zhlédnout například dokumentární film DeepwaterHorizono zatím nejznámější ropné katastrofě v Mexickém zálivu, která má dosud pro přírodu drastické následky. Ačkoliv zdokumentování této nešťastné události se snaží být především výzvou k opatrnosti, pořad vám může také ukázat, jaké nedozírné následky někdy lidský přístup způsobuje.

Zajímavosti

? Mezinárodní svátek den Země vznikl na popud demonstrace studentů v roce 1970

? O šetrné zacházení k přírodě aktuálně bojuje přes 200 miliónů lidí ze 140 zemí světa

? O ochraně životního prostředí stále častěji hovoří slavné osobnosti, vědci, politici

? V ČR jsou nejvíce viditelné snahy o ulehčení ekologie v oblasti automobilů

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí