zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veterináři při kontrolách dovozu invazivních druhů našli raky

26.04.2017
Příroda
Veterináři při kontrolách dovozu invazivních druhů našli raky

Veterináři od loňského léta, kdy začali na pražském letišti kontrolovat na základě evropské legislativy dovoz nepůvodních invazivních živočichů, zjistili jediné pochybení. Šlo o snahu přivést 75 raků červených z Indonésie, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Český zákon ohledně dovozu invazních druhů neexistuje a ministerstvo životního prostředí ho do konce volebního období ani neplánuje vládě předkládat.

Kromě raků, které veterináři zlikvidovali, žádné pochybení nenašli. "Bylo odbaveno 425 zásilek zvířat ze třetích zemí. V rámci odbavení zásilek byla kontrolována i přítomnost invazních druhů. Až na jeden výše zmíněný případ nebyla zjištěna," sdělil ČTK Majer.

Ministerstvo životního prostředí v únoru uvedlo, že do říjnových voleb nepředloží do vlády novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou by se omezily nepůvodní invazivní druhy v Česku. Proti novele loni vystoupila sdružení myslivců, rybářů a zahrádkářů.

Ministerstvo chce návrh novely implementující unijní nařízení o invazních druzích předložit vládě do konce roku 2017, uvedl dříve náměstek ministra pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský. "Je pro nás naprosto klíčové novelu zákona důsledně projednat se všemi partnery, kterých se nové nařízení o invazních druzích dotkne. Tedy zejména s hospodáři v krajině," dodal.

Ministerstvo podle něj nepřipravuje seznamy druhů, které by měly být nad rámec evropské legislativy na českém území potlačovány. "Součástí debat ale jsou diskuse nad druhy, které evropský seznam neobsahuje a bylo by zapotřebí je rovněž v ČR podchytit," dodal.

Nařízení Evropské unie uvádí 23 druhů živočichů a 14 druhů rostlin, které svým neřízeným šířením v přírodě ohrožují evropskou biodiverzitu, hospodářství i zdraví člověka. Na území Česka jde třeba o severoamerické druhy raků přenášejících račí mor, veverku liščí a popelavou nebo mývala severního. Naopak například bolševník velkolepý na evropský seznam zařazen není, i když je v ČR invazivní rostlinou. Tyto druhy se nemají hromadně likvidovat, pouze ve volné přírodě omezovat. Jak omezení budou vypadat, si každý stát určuje sám.

Zástupci myslivců, rybářů, zahrádkářů, lesníků a včelařů se obávali, že by stát mohl na seznam napsat i druhy, které jsou rozšířené a ekonomicky důležité, například akáty. Ministerstvo to popřelo.

Podle výzkumu, který v únoru vyšel v prestižním časopise Nature Communications, je světový růst invaze nepůvodních druhů živočichů a rostlin nejintenzivnější v historii. Více než třetina druhů byla zavlečena mezi lety 1970 a 2014.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí