zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Japonsku až desetinásobně stoupla poptávka po jaderných krytech

27.04.2017
Atomová energie
 V Japonsku až desetinásobně stoupla poptávka po jaderných krytech

V Japonsku stoupla poptávka po jaderných krytech a čističkách vzduchu blokujících radiaci. Některé společnosti hlásí až desetinásobný nárůst poptávek, uvedla dnes agentura Reuters. Zkoušky severokorejských raket vyvolávají mezi Japonci obavy. Minulý měsíc tři z balistických střel dopadly do moře ve výlučné ekonomické zóně Japonska, zhruba 300 až 350 kilometrů od severojaponské prefektury Akita.

Menší společnosti z Kóbe v západním Japonsku, která se zabývá budováním atomových krytů - obvykle pod domy klientů - přišlo jen tento měsíc osm objednávek. Přitom obvykle pracuje tak na šesti zakázkách ročně. Firma též prodala 50 švýcarských čističek vzduchu, které by měly sloužit k ochraně před radioaktivními látkami a jedovatými plyny, uvedl její majitel Nobuko Oribe. Jedno takové zařízení navržené pro 13 osob, které se obvykle do rodinných domů montuje, stojí 1,7 milionu jenů (380.000 Kč).

Obavy z možného útoku plynem v Japonsku stouply poté, co premiér Šinzó Abe tento měsíc na zasedání parlamentu řekl, že KLDR by mohla na Japonsko provést sarinový útok. Japonská vláda minulý pátek vyzvala místní samosprávy, aby pořádaly evakuační cvičení, což pocit ohrožení u obyvatelstva ještě umocnilo.

"Některé z objednávek jsou od menších společností, které chtějí chránit své zaměstnance, další od jednotlivých rodin," uvádí Oriba. "Atomový kryt pro 13 osob stojí 25 milionů jenů (5,6 milionu Kč) a jeho stavba trvá čtyři měsíce," dodává. Kryty, které jeho společnost buduje, jsou vlastně zesílené a vzduchotěsné sklepy s čističkou vzduchu. Podzemní místnost by měla přestát výbuch atomové bomby o síle té svržené na Hirošimu ve vzdálenosti 660 metrů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí