zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zvířata v ZOO Hluboká nad Vltavou můžete nakrmit elektroodpadem

27.04.2017
Ekologická dovolená, cestování
Zpětný odběr
Zvířata v ZOO Hluboká nad Vltavou můžete nakrmit elektroodpadem

Víte, čím se živí mara stepní? Nebo třeba medvěd grizzly, kočkodan Dianin a další zvířata chovaná v českých zoologických zahradách?

Jestli nevíte, nevadí. Přesto je můžete pomoci nakrmit. Vhod jim přijde například stará žehlička, rychlovarná konvice nebo třeba toustovač. Ne, není to vůbec takový nesmysl, jak se může zdát.

Už ve třech zoologických zahradách po celé České republicebyly umístěny speciální kontejnery na vysloužilé spotřebiče, jejichž obsah pomůže nakrmit chovaná zvířata.Jednou z nich je i mara stepní.

Postaral se o to kolektivní systém pro sběr a recyklaci elektroodpadu ELEKTROWIN, který za naplněný kontejner vyplatí zoologickým zahradám finanční odměny. A ošetřovatelé už vědí nejlépe, co pro chovaná zvířata obstarat za tyto peníze dobrého.

První zoologickou, která takovýto kontejner pořídila, byla ZOO Hluboká. Vhozením starého elektra do kontejneru, který je zde od 15. dubna letošního roku, mohou návštěvníci pomoci nakrmit maru stepní, hlodavce příbuzného morčatům, který dorůstá délky 69 - 75 cm, v dospělosti váží 9-16 kilo a na útěku před dravci dokáže vyvinout rychlost až 45 kilometrů.

Další kontejnery najdete v zoologických zahradách v Děčíně a Liberci. Tam návštěvníci mohou pomoci nakrmit medvěda grizzlyho a koně Převalského.

Odměny, které všechny zapojené ZOO za vysbírané spotřebiče obdrží, budou ale v každém případě vítaným příspěvkem. Je na návštěvnících, aby dorazili v co nejhojnějším počtu a vzali s sebou malé spotřebiče, co se do kontejneru vejdou, už nefungují a doma jen překáží.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí