zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak proběhl druhý ročník akce Čistá řeka Berounka

05.05.2017
Odpady
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Jak proběhl druhý ročník akce Čistá řeka Berounka

Druhý ročník akce ,,Čistá řeka Berounka" se letos konal v sobotu 22. dubna při příležitosti Dne země za výrazně chladnějšího počasí, než loni. Velký počet přihlášených dobrovolníků to odradilo a o to náročnější byl úklid pro ty, kteří se do čištění i tak zapojili.

V sobotu ráno panovala i přes vytrvalý déšť dobrá nálada a po rozdělení materiálu se všichni vydali po proudu řeky Berounky. Někdo šel podél břehu, ti otužilejší sbírali odpadky z lodi. Opět se nasbíralo velké množství odpadu, který během roku naplavila voda, nebo do řeky vhodili sami lidé. Přímo ve vodě se pak nejvíce nacházely plastové a skleněné lahve od nápojů, kusy polystyrenu a nespočet různých plastových obalů.

Ani se nechce věřit, co všechno jsou lidé schopni do přírody vyhodit. V podstatě se už dopředu dá počítat s tím, že se objeví nějaká lednička nebo pračka a spíše než výjimkou se to stává tradicí. Letos tomu nebylo jinak.

Dobrovolníky po břehu sledovalo doprovodné auto, do kterého bylo možné průběžně nakládat naplněné pytle s odpadky. Na konci čištěného úseku pak na všechny čekal rozdělaný oheň s buřty a horký čaj. Celkově se podařily vyčistit tři ze čtyř plánovaných úseků. Zajímavé je, že i s výrazně menším počtem dobrovolníků (52) se posbíralo jen o trochu méně odpadu, než při loňském ročníku. Celkově to bylo zhruba 10 m3 odpadků (v roce 2016 12 m3). Například jen na úseku z Tříman do Zvíkovce, kde také úklid probíhal, se posbíralo na pět desítek pytlů odpadků. Se samotným čištěním se skončilo až kolem 18. hodiny a pak se ještě všechny odpadky roztřídili do přistavěných kontejnerů.

Po úklidu se pak všichni sešli v tábořišti U Mloka, kde si za hudebního doprovodu sdělovali své dojmy a zážitky z čištění.

Chtěli bychom Vám tímto poděkovat za pomoc při zajištění materiálu pro dobrovolníky. Budeme rádi, pokud se na Vás budeme moct obrátit i v příštím roce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí