zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh protierozní vyhlášky půjde do připomínkového řízení

04.05.2017
Zemědělství
Návrh protierozní vyhlášky půjde do připomínkového řízení
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dokončuje návrh protierozní vyhlášky, v nejbližších dnech ji předloží do meziresortního připomínkového řízení. Norma, která zvyšuje ochranu půdy ohrožené erozí, by měla platit od července. Od roku 2025 by mělo být v ochranném režimu 45 procent zemědělské půdy, sdělila ČTK za resort Dominika Pospíšilová. Obdobné návrhy připravuje ministerstvo zemědělství.
"Působnost protierozní vyhlášky bude vztažena na veškerou zemědělskou půdu v ČR, současně v principu pracuje pouze s přípustnou ztrátou zemědělské půdy. Samotný způsob zajištění této ochrany, například změna organizace obdělávání či agrotechnických opatření, ale vyhláška nechává svobodně na samotných zemědělcích," dodala Pospíšilová. Za překročení podle minulých vyjádření resortu budou zemědělci platit pokuty.
Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha ČTK řekl, že se zemědělci obávají zvýšených byrokratických povinností. Jak už dříve uvedlo ministerstvo zemědělství, stát plánuje i zpřísnění podmínek pro plochy v ochranném režimu.
Ministerstvo zemědělství chrání půdu například podmínkami, za kterých je možné čerpat zemědělské dotace. "Ty se vztahují pouze na plochy, na které jsou vypláceny dotace, což je ve srovnání s protierozní vyhláškou výměra o stovky tisíc hektarů nižší," upozornila Pospíšilová.
Do roku 2021 by měla být podle vyhlášky zajištěná ochrana 25 procent ohrožené půdy, v následujících pěti letech 35 procent. Od roku 2025 by měla vyhláška zajistit ochranu 45 procent výměry zemědělské půdy.
Podle údajů ministerstva zemědělství je vodní erozí v ČR ohroženo až 60 procent zemědělské půdy, v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je přibližně 35 procent území. O tom, jaká část půdy je však skutečně ohrožená, se vedou diskuse. V Česku je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí