Supermarket za domem, benzínová pumpa, skládka odpadu nebo kácení stromů v parcích. To všechno mohli lidé až dosud ovlivnit...
Jenže novela stavebního zákona by to znemožnila. Pokud bude schválena v současné podobě, lidem bude zapovězeno vyjádřit se k tomu, jak bude vypadat jejich nejbližší okolí.
Poslanecká sněmovna bohužel podpořila novelu ve špatném znění.Senátoři a senátorky však ještě mohou lidem práva vrátit. Přidejte i Vy svůj podpis pod výzvu a dejte jim vědět, že i nadále chceme práva se vyjadřovat k podobě svého domova.
Nebudete mít možnost ovlivnit to, co se děje ve vašem okolí.
Do Senátu vstupuje vládní novela stavebního zákona, ve které poslanci schválenými pozměňovacími návrhy změnili ustanovení § 70 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. A to znamená, že nově nedovoluje spolkům účastnit se územních a stavebních řízení.
V praxi jsou to přitom právě spolky, které jsou pro místní občany jedinou možností, jak se mohou vyjadřovat ke stavbám či kácení stromů v jejich okolí. Jednotliví občané se účastnit řízení nemohou, pokud nevlastní v bezprostředním okolí stavby pozemek. Smůlu mají dokonce i tehdy, pokud například vlastní ,,jen" byt ve společném bytovém domě.
Veřejnost zůstane:
Jestli navrhované znění projde po Poslanecké sněmovně i Senátem, bude veřejnost zbavena práva zapojovat se do správních řízení, v nichž mohou hájit svá práva na ochranu životního prostředí. Bez účasti dotčené veřejnosti, tedy bez nezávislé (a bezplatné) kontroly kvality a zákonnosti, budou schvalovány a realizovány nejzásadnější a nejrizikovější projekty s dopadem na celou společnost.
Ještě máme naději. Senátoři o osudu novely budou rozhodovat na přelomu dubna a května.
Dejte jim spolu s námi vědět, že naše práva nesmějí omezovat. Ještě to můžeme změnit -- hlas ze strany veřejnosti sílí. Nyní potřebujeme přesvědčit senátory a poté poslance při finálním schvalování novely. Přidejte se k tisícům lidí, podpořte tuto výzvu a vyzvěte svého senátora nebo senátorku k tomu, aby škodlivý návrh zamítli.
Právo účastnit se správy věcí veřejných je jako jedno ze základních lidských práv zakotveno v Listině základních lidských práv a svobod.
Jeho zrušením směřuje vláda proti svému programovému prohlášení a koaliční smlouvě, kde se jasně zavázala prosazovat ,,rozvoj občanské společnosti a účast občanů na rozhodování a správě veřejných záležitostí jako nezbytné součásti funkčního demokratického právního státu." a zachovat ,,současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí včetně zajištění účasti veřejnosti ve správních řízeních."
Právo občanů rozhodovat ve věcech životního prostředí je zakotveno také v Preambuli mezinárodní Aarhurské úmluvy, k níž se Česká republika připojila na podzim roku 2004.
,,Strany této úmluvy uznávajíce, že lepší přístup k informacím o životním prostředí a účast veřejnosti na rozhodování ve věcech životního prostředí zvyšuje kvalitu rozhodnutí a jejich prosazování, přispívá ke zvyšování povědomí veřejnosti o otázkách životního prostředí, poskytuje veřejnosti příležitost vyjádřit své obavy a zájmy a umožňuje orgánům veřejné správy brát tyto obavy a zájmy náležitě v úvahu,..." -- Preambule, Aarhurská úmluva
Vyzýváme proto vládu, poslance a senátory, aby dodrželi své sliby a závazky vyplývající z mezinárodních úmluv a nedovolili oslabení občanské společnosti.
Připojte se k dalším lidem, kterým není lhostejné omezování občanských práv.
Více zde: https://www.vrattelidemprava.cz/