zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika předala Kaštance v Hradci Králové titul Alej roku 2016. Místní dál bojují za její záchranu

28.05.2017
Příroda
Arnika předala Kaštance v Hradci Králové titul Alej roku 2016. Místní dál bojují za její záchranu

Už od ledna známe vítězku ankety Alej roku 2016. Až tento květnový víkend ale Arnika předala hradecké Kaštance titul oficiálně. Diplom i ceny od sponzorů ankety převzali zástupci spolku Kaštanka, který se už dlouhé měsíce snaží zabránit vykácení vítězné aleje kvůli rozšiřování železniční tratě. Podpora, kterou má krásná kaštanová alej mezi místními lidmi je zřejmá. Vyjadřuje ji nejen 1264 hlasů v anketě, ale téměř tisícovka lidí, kteří v sobotu dorazili na Den pro Kaštanku II., jehož vrcholem bylo právě předávání titulu Alej roku 2016. Stromořadí na Pražském předměstí Hradce Králové uspěla v konkurenci 52 nominací z celé ČR. Další ročník ankety Alej roku bude zahájen v průběhu léta.

,,Vítězství Kaštanky v anketě Alej roku není zajištěním její budoucnosti v řádu mnoha generací. Určitě však je odpovědí té současné: mnozí z nás si hodnotu aleje uvědomují a chtějí, aby tu s námi zůstala," říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Vítěznou alej ohrožují plány na zdvoukolejnění trati z Hradce Králové do Pardubic. Od vyhlášení výsledků ankety na začátku roku 2017 se bohužel situace nijak nezlepšila a aleji stále velmi reálně hrozí, že přijde přinejmenším o jednu řadu majestátních kaštanů. Kaštanku se snaží chránit a zachránit stejnojmenný spolek, který stál i za úspěšnou nominací do ankety. O úsilí spolku si můžete přečíst na stránkách http://kastanka-hk.cz/, kde můžete také podepsat petici za záchranu tohoto krásného městského stromořadí.

,,Kaštanka získala titul díky podpoře občanů Hradce Králové, kterým za to patří velký dík. Tisícovka se jich přišla podívat i na sobotní akci, jejímž mottem byla ,,stavba druhé koleje, aniž by padnul k zemi jediný strom". A to se také povedlo: vlak jezdil pod kaštany, vozil spokojené děti a všichni se společně radovali. Arnice děkujeme za podporu a pozitivní energii, kterou kolem sebe šířila. Určitě se snažíme o totéž. I proto jsme se rozhodli všechny ceny věnovat společnosti Printepo, která poskytuje vzdělání lidem s tělesným a kombinovaným postižením," říká Jana Burdychová ze spolku Kaštanka.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí