zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce hledají další zdroje pitné vody, řeší její nedostatek

31.05.2017
Sucho
Obce hledají další zdroje pitné vody, řeší její nedostatek

Obce hledají další zdroje pitné vody, řeší její nedostatek, a to nejen v období sucha. Budují například nové vrty, které doplní současné zdroje. Důležitou roli hraje i hospodaření s vodou. Nedostatek vody často brzdí i rozvoj obcí. Například ve Bzové na Berounsku napojí na vodovod nový vrt. Problémy mají ve středních Čechách minimálně desítky obcí.

Ve Bzové plánují řešení problémů s vodou dlouhodobě, už dříve dali vybudovat pět průzkumných vrtů. "Jeden se ukázal jako velmi dobrý, vydatný, s tím, že se voda nemusí ani nijak upravovat," uvedla dnes starostka Bzové Václava Flaišmanová.
Obec už má připravené stavební povolení na dobudování vrtu, nyní vypíše tendr, po jeho dokončení začnou práce. Hodnota tendru je zhruba tři miliony korun, z toho zhruba dvě třetiny pokryje dotace ministerstva životního prostředí určená pro stavbu nových zdrojů vody. Rozšířit kapacitu vodovodu musí kvůli rozvoji i Velká Buková na Rakovnicku.
Podle starostky Bzové by pomohlo, kdyby lidé využívali více dešťovou vodu, v období sucha nenapouštěli z vodovodu bazény a také nezalévali pitnou vodou. Napouštění bazénu je často možné domluvit s vodárnami, které přistaví cisternu, což vyloučí problémy s vodovodem.
Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo nový dotační program Dešťovka, lidé o něj mají velký zájem. Ministerstvo v něm rozděluje 100 milionů korun, dnes už byly podány žádosti v hodnotě přes 50 milionů korun. Ministerstvo se bude snažit hledat na podobný typ dotace další peníze.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je zásadní vzdělávání lidí v oblasti nakládání s vodou už ve škole, aby si uvědomili její hodnotu, chovali se odpovědně a solidárně k ostatním.
Aktuálně existuje řada programů, které pomáhají do krajiny vracet vodu, jde o dotace ministerstva životního prostředí i ministerstva zemědělství. "Obce si mohou žádat o obnovu rybníků nebo vytváření nových rybníků," zmínil ministr jeden z příkladů při dnešní návštěvě Bzové.
Sandra Bejšáková
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí