zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skládka v pražských Ďáblicích se nebude rozšiřovat

01.06.2017
Odpady
Skládka v pražských Ďáblicích se nebude rozšiřovat

Skládka v pražských Ďáblicích se nebude rozšiřovat. Pražští radní dnes zastavili pořizování změny územního plánu, která by to umožnila. Rozšiřování skládky by bylo v rozporu s odpadovým hospodářstvím hlavního města, řekla dnes novinářům náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). V Ďáblicích je povoleno skládkovat do konce letošního roku, pak musí provozovatel zažádat o povolení. Od roku 2024 nebude zákon skládkování povolovat.

"Jsem ráda, že Praha nebude rozšiřovat kapacitu skládky a zatěžovat tak životní prostředí. Městské části v okolí skládky si se skládkováním již užily své a před námi je dlouhé období rekultivace a přípravy na uzavření celé skládky," řekla Kolínská. Zastavení změny územního plánu musí ještě schválit pražští zastupitelé.
Z plánu odpadového hospodářství pro Prahu vyplývá, že má upřednostňovat energetické využití odpadu, které zajišťuje malešická spalovna ZEVO. Město musí také klást důraz na recyklaci odpadu. Podle připravovaných evropských směrnic bude muset Praha od roku 2025 recyklovat až 60 procent komunálního odpadu.
Pražské služby (PSAS) loni svezly přes 258.535 tun komunálního odpadu, což je o asi 2200 tun více než v roce 2015. Z toho zhruba 52.000 tun tvořil tříděný odpad. V Praze sváží odpad kromě PSAS dalších několik firem.
Skládka v Ďáblicích, kterou provozuje firma A.S.A, existuje více než 25 let. Ročně se na ní ukládají desítky tisíc tun odpadu.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí