zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělský výbor podpořil konec kožešinových farem od konce 2022

04.06.2017
Zemědělství
Zemědělský výbor podpořil konec kožešinových farem od konce 2022

Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která zakazuje chov zvířat na kožešinových farmách. Dal souhlasné stanovisko k návrhu poslance Josefa Kotta (ANO), podle kterého by měl zákaz platit od konce roku 2022. Podle něj by měli chovatelé také dostat náhrady za ukončení chovu. Předkladatelé zákona chtějí zákaz od ledna 2021.

"Beru to jako kompromis, my jsme dříve striktně trvali na pokračování farem s chovem kožešinových zvířat. Dnes jsme tu situaci vyhodnotili tak, že na základě tlaku veřejnosti je třeba se tím zabývat hlouběji, a proto přišel termín na ukončení chovu," řekl ČTK po jednání Kott.

Aktivisté například ze spolku Obrana zvířat (OBRAZ) požadují ukončení chovu od roku 2019. Apelují na poslance například i protestní akcí, kdy se před sněmovnou zavřou do klece, ve které chtějí vydržet měsíc se střídáním jednotlivců po 12 hodinách.

V Česku je podle sněmovních informací devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je usmrceno a zpracováno na kožešiny přibližně 20.000. Počet farem se dlouhodobě snižuje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí