zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

DPP vymění do konce letošního roku 20 aut za elektromobily

09.06.2017
Ekologická auta
Urbánní ekologie
DPP vymění do konce letošního roku 20 aut za elektromobily

Pražský dopravní podnik (DPP) vymění do konce letošního roku 20 automobilů na benzin či naftu za elektromobily. Obměna by se měla týkat osobních a užitkových automobilů. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl generální ředitel DPP Martin Gillar. Obměna zbylých vozů má pokračovat v následujících letech. DPP má ve vozovém parku několik stovek automobilů, a to jak osobních, tak dodávek či náklaďáků. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává necelých 11.000 lidí.

"Strategií vlastníka, tedy města, je, že bychom měli ustoupit od pořizování a provozování vozidel na benzin či naftu, což se nás primárně týká u osobních a užitkových vozidel," řekl Gillar.
U obou kategorií by měl dopravce vyměnit v první fázi po desítce aut. Celkem vlastní 149 osobních aut sloužících pro přepravu zaměstnanců DPP. Dále pak má 181 vozidel v kategorii nákladních a speciálních, z nichž 106 je zmíněných naftových dodávek, kterých se nynější obměna bude týkat.
DPP bude muset kromě samotného nákupu vyřešit problém s nabíjením vozidel. Upraven bude muset být rovněž systém půjčování vozů zaměstnancům, který bude muset být podle Gillara nastaven tak, aby bylo jasné, kdy je které auto dobité a jak je dobíjet, aby se nestalo, že nebude některé z nich schopno kvůli vybité baterii vyjet.
Zbylé vozy bude podnik vyměňovat postupně v následujících letech. Množství vyměňovaných vozů bude odvislé od toho, kdy DPP končí operativní leasingové smlouvy na současná auta nebo jejich životnost.
Náklady porovnávající provoz elektromobilů a běžných aut bude dopravce ještě vyčíslovat. "Nyní víme, že provoz elektromobilu na jeden kilometr je 40 haléřů, to benzínové nám jezdí za 1,5 koruny. Konečnou kalkulaci budeme dodělávat," řekl Gillar.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí