zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letecká aplikace přípravku na ochranu rostlin

08.06.2017
Zemědělství
Letecká aplikace přípravku na ochranu rostlin

Letecká aplikace (LA) přípravků na ochranu rostlin (POR) je od 1. 7. 2012 zakázána podle §52 odst. 1) zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů ve znění platném (dále jen zákona), lze ji provést POUZE, je-li povolena podle §52 odst. 2) zákona.

Porovnání rizik při letecké a pozemní aplikaci přípravků

Jiná rizika při letecké aplikaci (tj. letadly nebo vrtulníky) při porovnání s tzv. ,,pozemními" postřikovači případně rosiči (resp. profesionálními zařízeními pro aplikaci přípravků určených k postřiku polních nebo postřiku či k rosení prostorových kultur) vyplývají především z toho, že při letecké aplikaci se aplikují přípravky koncentrovanější (v menším objemu vody), než při pozemní aplikaci. Aplikovaná dávka přípravku na hektar však nesmí překročit ani při tomto způsobu maximální povolenou dávku (stejně jako při pozemní aplikaci).

Kromě toho je aplikace prováděna z větší výšky nad pozemkem. Při letecké aplikaci je větší pravděpodobnost možných přestřiků na pozemky/plochy, které již nemají být ošetřeny. Při nesprávné aplikaci i zde existuje pravděpodobnost možného vznesu a odvanutí/odfouknutí oblaku s aplikovanou kapalinou / resp. aerosolem mimo ošetřovanou plochu.

Zařízení pro aplikaci musí splňovat požadavky vyhlášky č. 207/2012 Sb., o profesionálních zařízeních pro aplikaci přípravku a při správném seřízení by nemělo docházet k úkapům či nežádoucím únikům aplikační kapaliny.


Pro žadatele - LA POR na KHS ke stažení:

Materiály požadované od žadatele k žádosti o stanovisko na KHS
Žádost o stanovisko k plánu letecké aplikace na KHS

Seznam pracovníků KHS pověřených projednáváním problematiky letecké aplikace přípravků na ochranu rostlin - Seznam KHS LA POR 2017 - aktualizace červen 2017


Související internetová stránka

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚK)
Položka: Přípravky na ochranu rostlin - Informace pro žadatele - Letecká aplikace

(Poslední aktualizace stránky 7. 6. 2017 - MUDr. Trávníčková)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí