zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třebíč spustí nový systém svozu odpadu ze židovské čtvrti

21.06.2017
Odpady
Třebíč spustí nový systém svozu odpadu ze židovské čtvrti

Třebíčská radnice spustí začátkem letních prázdnin zkušebně nový systém svozu netříděného komunálního odpadu v židovské čtvrti. Klasické popelnice, které často v úzkých uličkách zůstávají před domy na ulici celý týden, nahradí uzavíratelné plastové pytle. Lidé je budou mít v domech a vynesou je na ulici ráno v den svozu, který město zajistí dvakrát týdně.

Podle radního Pavla Heřmana ("volbaTR") přistoupilo vedení města ke změně vzhledem k estetickým a historickým hodnotám židovské čtvrti. "Na současný stav, kdy se popelnice vyvážejí jednou týdně a lidé je často nechávají na ulici celý týden, máme negativní ohlasy jak od občanů města, tak i od turistů," řekl Heřman.
Nový systém se bude týkat přibližně 80 domácností v ulicích Havlíčkova, Blahoslavova a Leopolda Pokorného. Radnice je o tom bude informovat dopisem. Pytle dostanou lidé zdarma. "Ve dny svozu v úterý a v pátek je lidé do 08:00 vynesou před dům. Budou to kontrolovat strážníci," řekl Heřman. Zkušební provoz potrvá tři měsíce, pak se systém vyhodnotí a případně upraví. Běžné roční náklady na svoz odpadu by se podle Heřmana měly zvýšit přibližně o 28.000 korun.
"Předpokládáme, že vyvážení odpadu v pytlích se bude týkat hlavně období mimo topnou sezonu. Řada domácností má topidla na pevná paliva a přítomnost popela vylučuje možnost pytlového svozu," dodal Heřman. Obyvatelé Zámostí mají podle něj stále možnost využívat také kontejnery na separovaný odpad.
Židovská čtvrť byla společně s bazilikou sv. Prokopa a židovským hřbitovem zapsána v roce 2003 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Třebíč ročně navštíví až 35.000 turistů.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí