zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chytrá digitální váha BeeSpy monitoruje aktivitu včel

25.07.2017
Zemědělství
Chytrá digitální váha BeeSpy monitoruje aktivitu včel

Představujeme finalisty letošního ročníku www.energyglobe.cz

Předkladatel: Tomáš Nezval, Plumkov

Systém pro monitorování včel BeeSpy nabízí českým včelařům přesné informace o stavu jejich včelstva. Citlivá digitální váha v kombinaci s dalšími technologiemi umožňuje lépe plánovat prohlídky včelstva, a tím také optimalizovat výnos medu.

Základem systému BeeSpy je citlivá digitální váha, která po vložení pod úl celoročně monitoruje změny v hmotnosti včelstva. Právě hmotnost je základní veličinou, která indikuje stav včelstva a umožňuje jejich majiteli omezit prohlídky úlů, které mohou mít negativní vliv na stresování včel, a tím i související výnosy medu.

Vedle hmotnosti úlu dokáže zařízení BeeSpy monitorovat také teplotu, vlhkost a v případě spojení se solární jednotkou také sluneční aktivitu (délku dne, oblačnost a podobně). Mimo to nabízí BeeSpy i základní bezpečnostní funkce, jako je upozornění na náhlou změnu hmotnosti (krádež nebo vyrojení včel). Všechna zmíněná data jsou přitom odesílána na vzdálený server a včelaři je mají k dispozici on-line na svém mobilním telefonu nebo počítači.

BeeSpy je zajímavým konceptem, který může napomoci k efektivnímu boji s úbytkem včel. Včelařům dává šanci monitorovat své úly 24 hodin denně, a takto získaná data využít k zlepšení svých výnosů. Dlouhodobým cílem projektu je pak vytvořit orientační mapu včelstev v České republice, která by mohla poskytnout cenné informace pro efektivnější rozmístění úlů.

V čem je projekt unikátní:

  • Poskytuje včelařům důležité informace, které pomáhají omezit prohlídky úlu a zvýšit výnos medu

  • Základem je citlivá digitální váha, která celoročně informuje o stavu včelstva

  • Cílem je také vytvoření orientační mapy včelstev v ČR a pomoci jejich efektivnějšímu rozmístění

Hlasovat pro tento projekt můžete na www.energyglobe.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí