zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brabec: Možnost kontroly komínů splňuje preventivní funkci

27.06.2017
Vytápění, zateplení
Brabec: Možnost kontroly komínů splňuje preventivní funkci
Novela zákona o ochraně ovzduší, podle které mohou úředníci vstupovat do domů a kontrolovat komíny, plní svou preventivní funkci. Až na výjimky stačí poslat písemné upozornění, že by lidé mohli mít problém, následně přijmou nápravu. ČTK to dnes sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Novela je platná od začátku letošního roku.
"Ukázalo se, že naše novela zafungovala i jako výstražný signál," uvedl ministr.
Prakticky podle ministra úředníci osobně komíny kontrolovat nemusí, protože se znečišťovatelé po připomínce z úřadu polepší. "Zkušenosti s kontrolami spalovacích stacionárních zdrojů ze strany obcí s rozšířenou působností ukazují, že až na výjimky stačí poslat pouze písemné upozornění, ve kterém jsou lidé upozorněni na to, že vzniklo důvodné podezření na porušení zákona o ochraně ovzduší. A proto jsou mimo jiné požádáni o předložení dokladu o provedení kontroly technického stavu a provozu zdroje, který je vystaven proškoleným technikem," dodal ministr.
Ovzduší se tak podle něj zlepšuje. "Dochází ke zlepšení stavu u už dříve známých obecních notorických čmoudilů," uzavřel Brabec.
Obecní úřady nejdříve takové domácnosti písemně upozorňují a dávají jim lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, je kontrolor oprávněn vstoupit do bytu a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel bytu ho musí pustit ke zdroji a k palivům. Pokud je zjištěno pochybení, hrozí mu pokuta až 50.000 korun.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí