zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Napajedlech je nová expozice Příroda ukrytá v depozitářích

02.07.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
V Napajedlech je nová expozice Příroda ukrytá v depozitářích

Nová dlouhodobá expozice nazvaná Příroda ukrytá v depozitářích je ode dneška k vidění v prostorách bývalé knihovny v Napajedlech na Zlínsku. Jde o společný projekt Muzea Napajedla a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Exponáty pocházejí z přírodovědných sbírek zlínského muzea. Vystavena je část kolekce nejrůznějších přírodnin, v historických vitrínách z bývalého Baťova studijního ústavu ze 30. let minulého století převládají preparáty zástupců světové fauny, sdělili ČTK zástupci muzeí.

"Návštěvníci uvidí i druhy, které znají jen z televize. Čeká na ně například ptakopysk podivný, krokodýl čelnatý nebo krunýř želvy karety pravé. Unikátem je také obrovský exemplář nesmírně vzácné mořské houby s příznačným jménem pohár Neptunův, který byl ještě nedávno považován za vyhynulý," uvedl vedoucí přírodovědného oddělení zlínského muzea Dušan Trávníček. Kolekci doplňují kresby brouků popularizátora entomologie Vladimíra Javorka. Rukopis jeho poslední práce získalo muzeum od jeho vnučky, která žije v Napajedlech.
Část napajedelské expozice pochází z expozice Zvířata na Zemi a člověk, jež byla původně na hradě ve Zlíně-Malenovicích, který zlínské muzeum spravuje. Hrad je však kvůli opravám uzavřen.
Geologickou sbírku zlínského muzea reprezentuje v Napajedlech několik desítek minerálů, hornin a zkamenělin. Návštěvníci získají také informace o chráněných územích Zlínského kraje.
"Jako bonus k poslednímu školnímu dni 30. června bude expozice přístupná návštěvníkům zdarma od 09:00 do 15:00," uvedla vedoucí Muzea Napajedla Barbora Košutová.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí