zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko podle analýzy zaostává v kvalitě ovzduší i v recyklaci

18.07.2017
Odpady
Ovzduší
Recyklace
Slovensko podle analýzy zaostává v kvalitě ovzduší i v recyklaci

Slovensko vykazuje v mezinárodním srovnání nadprůměrné výsledky při snižování skleníkových plynů, nadále však zaostává v oblasti odpadového hospodářství, odpadních vod a v kvalitě ovzduší. Vyplývá to z analýzy odborníků, kterou dnes ČTK poskytlo ministerstvo financí.

"Více než třetina obyvatelstva stále není připojena k veřejné kanalizaci, což je výrazně více než například v České republice nebo v ostatních zemích OECD. Více než dvě třetiny komunálního odpadu končí na skládkách, čímž stoupá riziko kontaminace prostředí," upozornili v hodnotící zprávě analytici ministerstev financí a životního prostředí. Dodali, že podíl recyklace odpadů je na Slovensku jedním z nejnižších v EU.
Podle zprávy ovzduší znečištěné prachovými částicemi způsobí na pětimilionovém Slovensku více než 5600 předčasných úmrtí. Důvodem znečištění jsou neefektivní využívání tuhých paliv a spalovacích motorů.
Výdaje na ochranu životního prostředí, jež z větší části Slovensko pokrývá z evropských fondů, jsou v zemi s ohledem na výkon ekonomiky srovnatelné s okolními státy visegrádské skupiny, do které patří také Česká republika, Polsko a Maďarsko. Slovenští analytici ale navrhli balík opatření na zlepšení kvality životního prostředí, a to v hodnotě 130 milionů eur (3,4 miliardy korun). Například skládkování by mohly omezit vyšší poplatky za uložení odpadu.
Na Slovensku je evidovaných 1758 znečištěných lokalit, z toho asi osm procent má nejvyšší prioritu řešení. Náklady na jejich sanaci zpravidla nese stát z důvodu, že vznikly před lety a původní znečišťovatel již neexistuje.
Adrian Bobok
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí