zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automobilky nabádají Čínu, aby upustila od kvót na elektromobily

18.07.2017
Ekologická auta
Automobilky nabádají Čínu, aby upustila od kvót na elektromobily

Světoví výrobci automobilů apelují na Čínu, aby odložila a zmírnila plánované kvóty na prodej elektromobilů a hybridních vozů. Navrhovaná opaření podle nich není možné splnit a navíc mohou mít vážné dopady na podnikání automobilek. Firmy to uvedly v dopise, jehož kopii zaslaly agentuře Reuters.

Dopis, který výrobci zaslali 18. června čínskému ministrovi průmyslu a informačních technologií, představuje dosud nejvýznamnější společnou odezvu světových automobilek na ambiciózní cíle čínské vlády v automobilovém sektoru. Jejich účelem je snížit znečištění ovzduší a také podpořit domácí výrobce v konkurenčním boji se zahraničními automobilkami.

Podle plánu, který Čína zveřejnila loni v září, se měly už příští rok elektromobily a hybridní vozy podílet na celkovém prodeji automobilek osmi procenty, v roce 2019 se tento podíl má zvýšit na deset procent a do roku 2020 na 12 procent.

Reuters na začátku června informoval, že Čína by mohla zavedení kvót odložit na rok 2019, přičemž firmám, které po tomto ročním odkladu nebudou s to kvóty splnit, umožní nahradit dodávky později. Takový byl alespoň výsledek jednání německé kancléřky Angely Merkelové a čínského premiéra Li Kche-čchianga. Později ale čínské ministerstvo průmyslu vydalo návrhy předpisů, které přísné prodejní kvóty potvrzují.

Nová čínská pravidla, která počítají s tvrdou penalizací i s odebráním licence, mohou mít na podnikání automobilek značný dopad. "Navrhovaná pravidla není možné v daném ambiciózním termínu splnit. Přinejmenším by měla být odložena o rok a měla by být pružnější," uvádí se v dopise amerických, evropských, japonských a jihokorejských automobilek. Čínské ministerstvo odmítlo informace agentury Reuters komentovat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí