zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Připomínáme - Od června už jedině červenobílé symboly na obalech obsahující nebezpečnou chemickou směs

25.08.2017
Firma
Chemické látky
Připomínáme - Od června už jedině červenobílé symboly na obalech obsahující nebezpečnou chemickou směs

Na konci letošního května uplynulo dvouleté přechodné období, kdy bylo možné doprodávat nebezpečné chemické směsi (dříve přípravky) označené "starými" grafickými symboly nebezpečnosti podle chemického zákona...

Od 1. června 2017 musí být všechny chemické výrobky (látky i směsi) uváděné na trh označeny štítkem v souladu s evropským CLP nařízení o klasifikaci, označování a balení. Nejedná se jenom o změnu obrázků na baleních, ale i další informace na etiketě, např. původní R- a S- věty se změnily na H- a P- věty a objevilo se signální slovo (varování, nebezpečí).

Pokud máte stále zásoby výrobků s označením podle požadavků předchozích právních předpisů, musíte před uvedením na trh provést jejich novou klasifikaci a označení v souladu s nařízením CLP. V případě použití výrobků jenom pro vlastní spotřebu, můžete je nadále využívat do spotřebování. Akorát pozor na přelévání do náhradních obalů, které musí být označeny minimálně názvem a symbolem nebezpečnosti také dle CLP.

CO JE CLP?

Nařízení CLP je v současné době jediným právním předpisem o klasifikaci, označování a balení chemických látek a směsí (dříve přípravků). Zavádí v rámci EU nová kritéria pro klasifikaci a označování, která vychází z Globálně harmonizovaného systému Organizace spojených národů (UN GHS). Stanoví pravidla pro oznamování látek v rámci seznamu klasifikací a označení zřízeného Evropskou agenturou pro chemické látky (ECHA).

Účelem klasifikace a označování výrobků je zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí i volný pohyb chemických látek, směsí a předmětů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí