zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chemici vyřešili likvidaci odpadního fritovacího oleje

10.08.2017
Odpady
Chemici vyřešili likvidaci odpadního fritovacího oleje

Co s použitým fritovacím olejem? Takovou otázku si kladli i v laboratořích Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. Právě tam totiž vznikla biotechnologie Hydal, která po Číně dobývá i Spojené státy. Použitý fritovací olej už nemusí zatěžovat životní prostředí, ale promění se na biopolymery PHA, tedy umělou hmotu, která se v přírodě rychle rozloží. Cesta k její výrobě ale nebyla jednoduchá.

,,První výzkumné práce započaly v roce 2006. V roce 2012 uzavřelo VUT licenční smlouvu s naší firmou a teď po jedenácti letech je technologie připravená k průmyslovému využití. To znamená, že první část cesty trvala jedenáct let," řekla Radiožurnálu Lenka Mynářová, ředitelka společnosti Nafigate Corporation.

Čeští chemici vyvinuli technologii na zpracování použitého fritovacího oleje.
Podle předního odborníka na polymery má biotechnologie Hydal hodnotu miliardy dolarů, tedy zhruba 24 miliard korun. Společnost Nafigate Corporation do jejího vývoje investovala 100 milionů korun. V českých laboratořích na ní pracuje 50 lidí. Biotechnologie Hydal nejdřív zamířila na čínský trh.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí