zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Reakce FSC ČR k článku Systém certifikace lesů PEFC je v Evropě běžný

14.08.2017
Les
Reakce FSC ČR k článku Systém certifikace lesů PEFC je v Evropě běžný

Reakce FSC ČR k článku ,,Systém certifikace lesů PEFC je v Evropě běžný" na http://www.enviweb.cz/109146 dne 11. 8. 2017.

Ministerstvo zemědělství, Lesy ČR, stejně jako zástupce certifikace PEFC Stanislav Slanina, pravidelně zveřejňují nijak nepodložené nebo nepravdivé informace o pravidlech hospodaření a ceně certifikace FSC (Forest Stewardship Council). Ta prosazuje přírodě blízké lesní hospodaření.

Faktem je, že státní lesy, stejně jako PEFC, nedisponují žádnou veřejnou (či analýzou nákladů platného Českého standardu FSC, jehož nová úprava z roku 2015 přechod na přírodě blízké hospodaření výrazně usnadňuje a cenu snižuje. V textech jimi uváděná cena, která se pohybuje kolem 200 Kč na ha (či zde m3) neodpovídá realitě, jak dodává i Milan Hron, správce lesů na Svitavsku a dlouholetý koordinátor FSC skupiny lesních majetků: ,,Myslím, že mám náklady na FSC v České republice vzhledem k velikosti svého majetku v přepočtu na hektar nejvyšší. I tak je to ale cca pětina uvedené ceny." Naopak přímé náklady na FSC certifikaci jsou nižší než v současnosti státní lesy platí PEFC.[1] Navíc tyto náklady na FSC certifikaci mohou mít vlastníci rychle zpět, jak ukazuje příklad Lesů města Zlín, kterým se náklady vrátily do jednoho roku.[2] To jsou fakta, nikoliv nepodložené spekulace.

Zarážející je však spíše cynismus, se kterým i v situaci, kdy hrozí ztráta tisíců pracovních míst z nábytkářského sektoru[3], jsou raději produkovány nepodložená tvrzení do médií i za účelem ochrany svého profitu z certifikace státních lesů. V současnosti totiž přímo certifikačnímu systému PEFC státní lesy platí pětkrát více, než by platily FSC. Přitom přírodě blízké hospodaření, které prosazuje FSC by pomohlo i zdravotnímu stavu českých lesů čelících klimatické změně, posílilo konkurenceschopnost zpracovatelů a podpořilo zaměstnání místních obyvatel.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí