Pátek, 19. dubna 2024

Reakce FSC ČR k článku Systém certifikace lesů PEFC je v Evropě běžný

Reakce FSC ČR k článku Systém certifikace lesů PEFC je v Evropě běžný

Reakce FSC ČR k článku ,,Systém certifikace lesů PEFC je v Evropě běžný" na http://www.enviweb.cz/109146 dne 11. 8. 2017.

Ministerstvo zemědělství, Lesy ČR, stejně jako zástupce certifikace PEFC Stanislav Slanina, pravidelně zveřejňují nijak nepodložené nebo nepravdivé informace o pravidlech hospodaření a ceně certifikace FSC (Forest Stewardship Council). Ta prosazuje přírodě blízké lesní hospodaření.

Faktem je, že státní lesy, stejně jako PEFC, nedisponují žádnou veřejnou (či analýzou nákladů platného Českého standardu FSC, jehož nová úprava z roku 2015 přechod na přírodě blízké hospodaření výrazně usnadňuje a cenu snižuje. V textech jimi uváděná cena, která se pohybuje kolem 200 Kč na ha (či zde m3) neodpovídá realitě, jak dodává i Milan Hron, správce lesů na Svitavsku a dlouholetý koordinátor FSC skupiny lesních majetků: ,,Myslím, že mám náklady na FSC v České republice vzhledem k velikosti svého majetku v přepočtu na hektar nejvyšší. I tak je to ale cca pětina uvedené ceny." Naopak přímé náklady na FSC certifikaci jsou nižší než v současnosti státní lesy platí PEFC.[1] Navíc tyto náklady na FSC certifikaci mohou mít vlastníci rychle zpět, jak ukazuje příklad Lesů města Zlín, kterým se náklady vrátily do jednoho roku.[2] To jsou fakta, nikoliv nepodložené spekulace.

Zarážející je však spíše cynismus, se kterým i v situaci, kdy hrozí ztráta tisíců pracovních míst z nábytkářského sektoru[3], jsou raději produkovány nepodložená tvrzení do médií i za účelem ochrany svého profitu z certifikace státních lesů. V současnosti totiž přímo certifikačnímu systému PEFC státní lesy platí pětkrát více, než by platily FSC. Přitom přírodě blízké hospodaření, které prosazuje FSC by pomohlo i zdravotnímu stavu českých lesů čelících klimatické změně, posílilo konkurenceschopnost zpracovatelů a podpořilo zaměstnání místních obyvatel.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů