zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé v Otrokovicích si stěžují na zápach, kontroluje to ČIŽP

21.08.2017
Obec, město
Ovzduší
Lidé v Otrokovicích si stěžují na zápach, kontroluje to ČIŽP

Lidé v Otrokovicích na Zlínsku si již déle stěžují na silný zápach v okolí sídliště Bahňák. Sepsali kvůli tomu také petici, požadují po Zlínském kraji, aby situaci vyšetřil. Původcem zápachu je podle obyvatel provoz společnosti MAT, která zpracovává surovinu z potravinářského průmyslu na moučku, jež je základem pro výrobu granulí pro domácí zvířata. Petici již podepsalo 500 lidí, řekl dnes ČTK starosta Otrokovic Jaroslav Budek (ČSSD). Vyjádření společnosti MAT se nepodařilo získat.

Radnice osmnáctitisícového města petici podporuje, starosta je také členem petičního výboru. Situací se již zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). "Případem se aktuálně intenzivně zabýváme. Nyní probíhá kontrola, která však ještě není ukončena, a proto v tuto chvíli nemůžeme sdělit více informací," řekla dnes ČTK mluvčí inspekce Jana Jandová.

Podle Jana Vandíka z tiskového oddělení Zlínského kraje úřad společně s ČIŽP dělal poslední kontrolu ve společnosti MAT 4. srpna. "Nebylo při ní zjištěno žádné porušení pracovního řádu," uvedl Vandík.

Lidé žijící v dané lokalitě si však stěžují, že mají kvůli zápachu problémy. "Citlivější osoby trápí přímé zdravotní problémy jako dávení, zvracení či migrény. Znemožnění větrání působí problémy také starším lidem a lidem postiženým kardiovaskulárními onemocněními. Situaci s obtěžujícím zápachem považujeme dále za neúnosnou," píše se v petici.

Vedení Otrokovic se zástupci společnosti již dříve jednalo, k žádným změnám však podle Budka poté nedošlo. "Je zajímavé, že jak jsme petici zveřejnili, najednou teď zápach ustal. Možná se konečně ve firmě začala situace řešit," uvedl Budek. Petice podle něj však pokračuje dál, lidé ji budou moci podepsat do 25. srpna. "Obracíme se na Krajský úřad Zlínského kraje, který vydal integrované povolení pro výše uvedený provoz, aby neprodleně zahájil šetření, zjistil důvody závadného a dlouhodobě obtěžujícího stavu, zahájil proces změny integrovaného povolení a v případě, nebude-li jiné řešení a budou-li k tomu zákonné důvody, provoz podniku ve spolupráci s ČIŽP dočasně nebo trvale zastavil," píše se v petici.

Podle Vandíka nebyl kraj dosud o petici oficiálně informován. "Po obdržení petice je krajský úřad připraven se setkat se zástupci petičního výboru a projednat s nimi jejich argumenty směřující proti zdroji zápachu, tedy firmě MAT, spol. s r.o., a následně pak přijmout opatření," uvedl Vandík.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí