zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Frýdku-Místku začala sanace bývalé skladky nebezpečného odpadu

31.08.2017
Odpady
Sanace, staré zátěže
Ve Frýdku-Místku začala sanace bývalé skladky nebezpečného odpadu

Ve Frýdku-Místku začala sanace bývalé skládky nebezpečného odpadu. Částí lokality povede obchvat města, jehož projekt je na odstranění ekologické zátěže závislý. Celkem stroje odtěží 200.000 tun materiálu. Přibližně 70.000 tun z toho mají tvořit nebezpečné odpady, které do jam po těžbě hlíny před více jak 50 lety ukládaly tehdejší Válcovny plechu. ČTK to řekl vedoucí projektu Ervín Šima.

Práce začaly s několikaměsíčním zpožděním. Podle obchodního ředitele společnosti Suez, která se na likvidaci ekologické zátěže podílí, Mojmíra Zálešáka to zavinily průtahy při získávání potřebných povolení. Dodal, že odpady nyní nákladní automobily odvážejí do Němčic nad Hanou, Rapotína a Ostravy. Tam se ukládají na skládky nebezpečného odpadu, či pálí ve spalovně. "Do ostravské spalovny odvážíme odpadní dehty. Neutralizační kaly a kontaminovanou zeminu vozíme na skládky," dodal Šima.

Dodal, že sanace potrvá déle než tři roky. Během této doby technika odtěží přibližně třetinu území, které kromě skládky průmyslových odpadů v minulosti sloužilo i pro uskladnění komunálního odpadu. Zbytek odpadů bude zajištěn tak, aby ze skládky neprosakovaly nebezpečné látky do podzemní vody. "Nebezpečný odpad obsahuje hlavně těžké kovy," řekl Šima. Vrstva odpadu na skládce sahá až do hloubky šest metrů,

Náklady na vytěžení části odpadu a zajištění zbytku skládky se pohybují okolo 650 milionů korun. V této sumě je zahrnuta i sanace podzemních vod a rekultivace krajiny. "Budeme vysazovat okolo 7000 stromů," uvedl Zálešák.

Lokalita Skatulův Hliník se podle dřívějších informací rozkládá na ploše 33.400 metrů čtverečních a na skládce by mělo být uloženo více než 340.000 tun odpadů. Skládka je pozůstatkem společnosti Válcovny plechu, která na ni ukládala odpad z výroby, často s obsahem škodlivých látek. Odstranění zátěže je nutné v souvislosti se stavbou obchvatu Frýdku-Místku. Projektovaná silnice lokalitu protíná.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí