zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotace na elektroauta čerpají Slováci pomalu, možná je prodlouží

14.09.2017
Doprava
Ekologická auta
Dotace na elektroauta čerpají Slováci pomalu, možná je prodlouží

Necelé čtyři měsíce před plánovaným ukončením programu státních dotací na podporu nákupu elektromobilů a hybridních vozů na Slovensku zůstává větší část balíku peněz nevyčerpána. Vyplývá to z údajů tamního svazu automobilového průmyslu. Ministerstvo hospodářství nevyloučilo, že projekt poskytování příspěvků prodlouží.

Dotace vystačí na podporu nákupu více než tisícovky vozidel, dosud však zájemci do programu přihlásili pouze zhruba 300 aut. To je navíc jen zlomek z celkového prodeje osobních aut na Slovensku.

Poskytování dotací začalo loni v listopadu a příspěvky lze podle původních podmínek čerpat na auta zaregistrovaná do konce letošního roku. Mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Maroš Stano ČTK řekl, že úřad projekt vyhodnotí. Nevyloučil jeho prodloužení na další období.

Stát a svaz automobilového průmyslu vyčlenily na podporu rozšíření elektromobilů na Slovensku přes 5,2 milionu eur (135,7 milionu korun). Příspěvek na nový automobil pouze s elektrickým pohonem činí 5000 eur (130.550 korun), u plug-in hybridů to je 3000 eur (78.330 Kč). Dotaci nedostanou zájemci najednou, ale v průběhu zhruba dvou let od registrace vozu.

Slovensko je největším výrobcem automobilů v přepočtu na obyvatele. Elektromobily v zemi vyrábí továrna německé automobilky Volkswagen, a to model malého městského vozidla Volkswagen e-up!. Většinu z loňské produkce závodu ale tvořila sportovně-užitková vozidla.

Zájem o elektromobily, které jsou výraznější dražší než auta na konvenční pohon, je na Slovensku dlouhodobě nízký. Před zavedením dotací se v zemi prodaly spíše jen desítky elektromobilů nebo hybridních vozů ročně.

Adrian Bobok

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí