zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lichtag: Filmaři musí zachytit vše o Zemi, co má veřejnost vědět

17.09.2017
Obecné
Lichtag: Filmaři musí zachytit vše o Zemi, co má veřejnost vědět

Podle dokumentaristy Steva Lichtaga mají filmaři věnující se problematice životního prostředí před sebou spoustu práce, aby zachytili a popsali vše o Zemi, o čem se musí veřejnost dozvědět. Režisér a autor úspěšného snímku Aldabra: Byl jednou jeden ostrov to prohlásil u příležitosti Mezinárodního filmového festivalu Příběhy Země, který se bude konat od 6. do 12. října v Praze.

"Žijeme ve složité době, kdy naše planeta musí čelit mnoha problémům. Život v oceánech vymírá, planeta se otepluje, na mnoha místech Země zuří kruté boje. To vše životnímu prostředí příliš nepomáhá. Nejsem si jistý, jestli mohu zodpovědně ukázat na jednu problematiku, o které bych byl přesvědčen, že je prioritou," řekl ČTK Lichtag.

Jako čestný prezident festivalu bude mít Lichatg 10. října v kině Dlabačov přednášku. Tématem budou oceány a moře, jak je lidé neznají. "Mým přáním je, aby se tento festival dostal do celosvětového povědomí, aby ho rádi navštěvovali zajímaví hosté, ale hlavně, aby si ho lidé všech věkových kategorií oblíbili a pochopili, jaké hodnoty jim přináší," uvedl dokumentarista, jehož snímek Tanec modrých andělů přispěl ke vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise, a jeho další film Prapodivný svět pomohl k přípravě nového znění zákona v otázce používání elektrického proudu při lovu ryb.

Lichtag se domnívá, že festival dokumentárních filmů Příběhy Země je jedním ze způsobů, jak přiblížit problematiku ochrany životního prostředí široké veřejnosti. "Film je magický nástroj. Nejenže v lidech vyvolá emoce, ale díky obrazu často ušetří miliony slov. Na základě vizuální tvorby se velmi dobře otevírají diskuse, je to zkrátka ten nejefektivnější způsob, jak přiblížit danou problematiku široké veřejnosti včetně mládeže," prohlásil.

Lichtag však upozorňuje na to, že i v případech filmů s tématem udržitelného rozvoje ne vždy je vše v rukou tvůrců. "Nedílnou součástí výroby kvalitního filmu z oblasti životního prostředí jsou finance a ty jsou většinou v rukou jiných," podotkl.

Do mezinárodní soutěže festivalu profesionální i amatérští filmaři letos přihlásili 853 snímků z více než osmdesáti zemí světa. Na festival loni v České republice zavítalo 72.000 návštěvníků, z toho 10.000 v Praze. Program určený školám využilo 240 škol. Hlavní cenu festivalu získal dokument Mikroporod. Více informací se nachází na www.pribehyzeme.cz.

Roman Jireš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí