zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polská Energa se hodlá soudit kvůli zeleným certifikátům

18.09.2017
Energie
Polská Energa se hodlá soudit kvůli zeleným certifikátům

Polská státní společnost Energa by mohla v příštím roce ušetřit zhruba 110 milionů zlotých (675 milionů Kč), pokud nebude muset kupovat takzvané zelené certifikáty, které Varšava používá na podporu výroby elektrické energie ze všech druhů obnovitelných zdrojů. Kvůli certifikátům Energa hodlá zahájit soudní řízení, informovala dnes agentura Reuters.

Polské elektrárny, které vyrábějí elektřinu vesměs z uhlí, jsou povinny kupovat obchodovatelné certifikáty od dodavatelů, kteří vyrábějí zelenou energii. To jim pomáhá splňovat vlastní limity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, které musejí plnit.

Vláda, která chce uhelnému průmyslu pomoci, se snaží schéma podpory obnovitelných zdrojů změnit. Nyní proto testuje systém aukcí elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Energa je přesvědčena, že uzavřené smlouvy na nákup zelených certifikátů nejsou závazné a prokázat to hodlá u soudu. Tvrdí, že dohody vyžadovaly nákup certifikátů mimo veřejnou soutěž v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Pokud by Energa certifikáty už nemusela kupovat, příští rok by ušetřila 110 milionů zlotých a v dalších letech 2,1 miliardy zlotých, uvedl podnik bez bližší časové specifikace.

Při tomto výpočtu firma vychází z ročního prodeje 19 terrawatthodin elektrické energie a substitučního poplatku 43 zlotých za megawatthodinu. Tento poplatek se používá jako náhrada za nákup zelených certifikátů a jeho kalkulace vychází z produkce firmy.

Polsko v srpnu přijalo zákon, kterým se substituční poplatek mění. Není už definován pevně stanovenou částkou, ale je odvozován z tržní ceny certifikátu.

Akcie společnosti Energa na varšavské burze odpoledne přidávaly asi tři procenta, zatímco hlavní index WIG měl k dobru 1,3 procenta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí