Pátek, 29. března 2024

Josefovské louky letos oslavily desáté narozeniny - rekordním množstvím vzácných druhů ptáků

Josefovské louky letos oslavily desáté narozeniny - rekordním množstvím vzácných druhů ptáků

Letos hnízdilo v Ptačím parku České společnosti ornitologické nejvíce vzácných a ohrožených druhů ptáků za celou jeho desetiletou historii. Josefovské louky tak potvrdily významnou roli, kterou v ochraně přírody zastávají. Vedle stálic, jako jsou čejky chocholaté, ornitologové naJosefovských loukách zaznamenali například i vzácné chřástaly.

,,Při ohlédnutí za letošní hnízdní sezónou můžeme konstatovat, že ptačí rezervaceJosefovské louky dobře plní svůj účel a díky závlahovému hospodaření se zde daří vzácným mokřadním druhům ptáků," uvádí Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Ornitology vysoce ceněná jsou například velmi pravděpodobná hnízdění hned tří druhů chřástalů. ,,Fotograficky zdokumentovaná máme sice jen mláďata chřástala vodního, ale i to považujeme za velký úspěch - chřástali jsou totiž téměř neviditelní. Jejich vytrvalé volání z mnoha míst však víceméně potvrzuje rozmnožování i u chřástala kropenatého a malého," vysvětluje Kamil Čihák. Dva posledně jmenovaní chřástali - kropenatý a malý - jsou ochranářskými klenoty a chřástal malý je dokonce zvláště chráněným druhem v kategorii kriticky ohrožený.

Ptačí park Josefovské louky se stal také pravidelným hnízdištěm čejky chocholaté, jednoho z nejvíce ubývajících ptáků naší kulturní krajiny. ,,Přesto, že rychle zarůstající mokřadní louky jsou typickým prostředím spíše pro jiné druhy mokřadních ptáků, díky našim zásahům si tu i čejka našla své místo," říká Břeněk Michálek, správce parku. ,,Letos se nám díky nalezenému hnízdu podařilo prokázat také hnízdění dalšího bahňáka - bekasiny otavní. Charakteristické mečení bekasin, kterým obhajují hnízdiště, se rozléhalo celé jaro hned na několika místech parku a hnízdících párů tak bylo pravděpodobně hned několik," dodává Michálek.

Ptačímu parku prospěla nejen na sníh bohatá zima a jarní umělé zavlažování, ale i činnost bobra, který tu rovněž začíná hospodařit. ,,Bobr nemusí být vždy jen nevítaným škůdcem. Díky jeho pomoci se tu letos o hnízdění pokoušely i vzácné kachničky - čírky modré," vysvětluje Michálek.

Ptačí park Josefovské louky vznikl na pozemcích, které byly vykoupeny nebo pronajaty díky podpoře stovek dárců z řad organizací i široké veřejnosti. ČSO zde obnovila historický zavlažovací systém a udržuje zde luční hospodaření. Milovníci přírody a fanoušci ČSO mohou i nyní přispívat na výkupy pozemků na vytyčeném území a podpořit tak ochranu a péči o ohrožené mokřadní druhy. Vše potřebné zjistí na www.josefovskelouky.cz.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů