Čtvrtek, 28. března 2024

ECHA: Zvýšení počtu oznámení o vývozu nebezpečných chemikálií

ECHA: Zvýšení počtu oznámení o vývozu nebezpečných chemikálií

První zpráva agentury ECHA o fungování nařízení o předběžném informovaném souhlasu (PIC) ukazuje, že oznámení společností ze zemí EU o vývozu některých nebezpečných chemických látek mimo EU za poslední tři roky vzrostly o 74%.

Agentura ECHA ve své zprávě hodnotí první tři roky provádění nařízení o PIC (2014-2016). Zpráva ukazuje, že povědomí a dodržování nařízení podstatně vzrostly, přičemž roční oznámení o vývozu se zvýšila o 74% ze 4 500 v roce 2014 na téměř 8 000 v roce 2016. Tento nárůst výrazně přesahuje původně odhadovaný roční nárůst o 10%. Velký počet oznámení také znamená, že EU dává stále více užitečných informací orgánům dovážejících zemí, které mohou používat pro regulační účely a identifikovat společnosti, které tyto chemické látky používají ve své zemi.

Kromě toho počet společností zapojených do činností PIC vzrostl z 390 na 1 177, částečně kvůli novým chemikáliím přidaným do seznamu chemických látek podléhajících oznámení o vývozu a částečně kvůli činnosti agentury ECHA při zvyšování informovanosti o nařízení.

Žádosti agentuře ECHA o technickou nebo regulační podporu od vnitrostátních orgánů v EU a v zemích mimo EU se také zvýšily z 1 000 v roce 2014 na 1 800 v roce 2016.

Geert Dancet, výkonný ředitel agentury ECHA, říká: "Díky pokračující podpoře našich zainteresovaných stran jsme na správné cestě k dosažení klíčových cílů PIC - transparentnost mezinárodního obchodu s velmi nebezpečnými chemickými látkami pro ochranu lidského zdraví a životní prostředí po celém světě. My však vyjadřujeme své obavy ohledně vyššího než plánovaného pracovního zatížení, které se stále zvyšuje. Bez dostatečných zdrojů agentura nemůže zaručit stejnou úroveň kvality, jakou jsme dosud dosáhli. "

Zpráva navrhuje další způsoby, jak zlepšit spolupráci s Komisí v otázkách, jako je distribuce nebo přerozdělení určitých úkolů, plánování pracovních úloh a řízení změn nařízení. Rovněž navrhuje případné změny právního textu s cílem zlepšit nebo vyřešit některé problémy týkající se zpracovatelnosti, kterým agentura čelila.

ECHA se snaží tyto body projednat s Evropskou komisí a členskými státy.

Zdroj:Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů