zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do Česka zavítal budníček pruhohlavý, pták ze sibiřské tajgy

08.10.2017
Příroda
Do Česka zavítal budníček pruhohlavý, pták ze sibiřské tajgy

Několik neobvyklých ptačích druhů zaznamenali o víkendu v Česku ornitologové a dobrovolníci při Festivalu ptactva. Podle koordinátorky festivalu Gabriely Dobruské z České společnosti ornitologické byl nejzajímavějším z nich budníček pruhohlavý, který běžně žije v sibiřské tajze. Účastníci vycházek do přírody objevili ale i další neobvyklé druhy, například luňáky červené, ostralku štíhlou, zrzohlávku rudozobou, husici rezavou či moudivláčka lužního, u něhož přesný původ prozradil italský kroužek.

Budníček pruhohlavý je na českém území skutečně raritou. Při Festivalu ptactva ho pozorovali také ornitologové a dobrovolníci v Lucembursku, Nizozemsku a Maďarsku. "Tu a tam se stane, že nějaká bouře nebo nepřízeň počasí nám sem tyto ptáky zažene," vysvětlila pravděpodobný důvod jeho výskytu v Česku Dobruská.

Podobné je to s ostralkou štíhlou, která patří mezi severské kachny a na našem území je k vidění jen výjimečně. Podle Dobruské se na Vltavě v Praze občas objevuje potáplice, která žije většinou v okolí Islandu. Tu ale účastníci víkendových vycházek neviděli.

Naopak nejčastěji pozorovaným ptákem jsou v Česku dlouhodobě špačci. V loňských ročnících festivalu je sice lidé při procházkách neviděli tak často, za to ale podle Dobruské mohla spíše aktuální nepřízeň počasí než to, že by jich ubývalo. Špačci byli i v celoevropském měřítku o víkendu nejčastěji viděnými ptáky, ornitologové jich mají hlášeno přes 620.000. Předstihla je jen berneška bělolící, ta ale v Česku nežije.

Letošního festivalu se o víkendu v Česku účastnilo 885 lidí, v celé Evropě to bylo přes 21.700 lidí. Ornitologové upozorňují, že další procházky a akce spojené s festivalem se budou konat i o dalších podzimních víkendech.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí