zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko si připomene Mezinárodní den snižování rizik katastrof osvětou k ochraně před požáry

13.10.2017
Havárie
Česko si připomene Mezinárodní den snižování rizik katastrof osvětou k ochraně před požáry

Česká republika se už tradičně zapojuje do Mezinárodního dne snižování rizik katastrof. Letos si jej připomeneme osvětou k ochraně před požáry, které pro ČR znamenají katastrofy s nejvyšším počtem lidských obětí.

Poprvé byl Mezinárodní den snižování rizik katastrof vyhlášen v roce 1989. Již osmým rokem připadá tento den z rozhodnutí Valného shromáždění OSN právě na 13. října. Ve strukturách OSN se problematice snižování rizik katastrof věnuje samostatný úřad (UNISDR) a Česko je dlouhodobě aktivním členem této světové iniciativy. Ze světové konference v japonském Sendai vzešlo před dvěma lety sedm tematických cílů, které se postupně s každým z mezinárodních dnů spojují. Na rok 2017 připadá téma "Snižování počtu osob zasažených katastrofami".

ČR přebírá ústřední téma klíčem "Mysli globálně, jednej lokálně" a soustřeďuje se letos na problematiku požárů. Právě při nich zahyne v naší zemi podstatně víc lidí, než při jiných katastrofách, každoročně více než sto. Dnes se proto v Moravskoslezském kraji uskuteční Den požární bezpečnosti zaměřený na účinnou ochranu před požárem nebo únikem nebezpečného plynu. Hasiči po celé republice otevřou veřejnosti celkem 20 stanic, včetně dvou nových výjezdových center Ostrava-Jih a Třinec.

Mezinárodní agendu v oblasti snižování rizik katastrof zahrnulo Česko do několika strategických dokumentů, patří mezi ně Koncepce ochrany obyvatelstva, Koncepce environmentální bezpečnosti, Strategie přizpůsobení se změně klimatu a Národní akční plán adaptace na změnu klimatu v ČR. Tyto strategie se promítají do legislativy a jsou uváděny do života také v krizových plánech a v lokálních strategiích územních samosprávných celků.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí