zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nebezpečné sesuvy půdy

29.10.2017
Geologie
Nebezpečné sesuvy půdy

Strmé svahy vesničky Rampac Grande nedaleko nejvyšší peruánské hory Huascarán postihly v roce 2009 katastrofické sesuvy. S pomocí přicházejí díky finančnímu příspěvku zahraniční rozvojové spolupráce ČR vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, kteří obyvatelům pomáhají hledat bezpečné lokality k rozvoji vesnice a zároveň upozorňují na místa, jimž by se měli vyhnout.

Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR ve spolupráci s Národním institutem pro výzkum ledovců a horských ekosystémů (El Instituto Nacional de Investigación en Glaciares y Ecosistemas de Montana - INAIGEM) zkoumaly v posledních dvou letech nebezpečí, které pro obyvatel malé obce Rampac Grande (pohoří Cordillera Negra, region Ancash, Peru) představují sesuvy půdy.Čeští vědci v čele s dr. Janem Klimešem nejsou v andských velehorách žádnými nováčky. Své zkušenosti v oblasti přírodních hrozeb uplatnili již před několika lety. Tehdy hodnotili nebezpečí sesuvů a povodní z ledovcových jezer v Cordillera Blanca - tropickém pohoří s největším pokrytím ledovci na světě.

Tentokrát bylo cílem zjistit bezpečné oblasti, které místní komunita může využít k rozvoji a zároveň upozornit na nebezpečná místa, jimž by se měli místní obyvatelé vyhýbat. Nutno dodat, že obyvatelé obce Rampac Grande byly po katastrofickém sesuvu z roku 2009, který si vyžádal oběti na životech, vůči cizincům a geologickému průzkumu v okolí jejich obce nedůvěřiví.

Vybudovat si důvěru místních komunit v horských oblastech Peru je stále složité. V případě Rampac Grande se ale podařilo změnit její postoj, který byl z počátku odmítavý až agresivní, a podařilo se její členy zapojit do výzkumu. S jejich pomocí tak vznikají mapy, které odpovídají na problémy a otázky místních obyvatel. S vědci aktivně spolupracují, a dokonce se o vybudovanou infrastrukturu starají.Vytvořené mapy, které vznikají s pomocí nových metod hodnocení satelitních snímků, definují pro každou domácnost v závislosti na jejím umístění v deformovaném svahu míru závažnosti situace, doporučují opatření k rychlé reakci v rizikových obdobích či aktivitách a pro provinční vládu představují důležitý podklad k územnímu plánování.

Z prostředků malého lokálního rozvojového projektu byl pořízen přesný měřicí přístroj extenzometr, vznikly kontrolní body a kovovými cedulemi v terénu byly označeny bezpečné zóny a evakuační cesty.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Archiv Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí