zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihomoravský kraj zahájil podrobné měření znečištění ovzduší na Brněnsku

24.10.2017
Ovzduší
Jihomoravský kraj zahájil podrobné měření znečištění ovzduší na Brněnsku

Jihomoravský kraj realizuje ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem v pořadí již třetí měřící kampaň kvality ovzduší v malých sídlech kraje. Dne 23. října bylo zahájeno měsíční sledování znečištění ovzduší na Brněnsku a to v obcích Ostopovice a Moravany.

O záměru provést v pořadí již třetí měřící kampaň kvality ovzduší ve vybraných obcích Jihomoravského kraje spojené s osvětovou kampaní schválila krajská rada na svém zasedání dne 14. září, která zároveň již schválila výběr dodavatele této veřejné zakázky malého rozsahu - Český hydrometeorologický ústav.

Předmětem plnění veřejné zakázky je provedení měřicí kampaně kvality ovzduší v souhrnné délce 28 dní s cílem zjištění koncentrací environmentálních polutantů v ovzduší ve vybraných lokalitách na území Jihomoravského kraje (okres Brno - venkov - obec Ostopovice a Moravany). Měřenými látkami budou na prachové částice velikosti PM10, PM2,5, polyaromatický uhlovodík benzo[a]pyren a oxidy dusíku. Tyto znečišťující látky, vznikají při spalování tuhých i kapalných paliv a mají významný negativní vliv na životní prostředí (zápach, snížení viditelnosti, poškozování prostředí atd.) a především na kvalitu života a lidské zdraví, tyto látky jsou karcinogenní a jsou příčinou mnoha úmrtí a nemocí (např. zánětů dýchacích cest, rakoviny, srdečních onemocnění atd.).

Cílem projektu je objektivně poskytovat veřejnosti aktuální informace o kvalitě ovzduší mimo stávající státní síť imisního monitoringu. "Kvalita ovzduší je veřejným zájmem Jihomoravského kraje, který je i přes prokazatelná zlepšení v uplynulých letech velmi citlivě vnímán veřejností. V průběhu uplynulých let dochází v případě vytápění domácností k přechodu k méně ušlechtilým palivům, což vede k nárůstu emisí znečišťujících látek z vytápění domácností. Ty jsou pak v kombinaci se zhoršenými rozptylovými podmínkami v zimním období skutečnými viníky špatné kvality ovzduší v malých sídlech našeho kraje, jak ukázaly měřící kampaně v uplynulých dvou letech v obcích Chudčice, Prace, Babice u Rosic, Jinačovice a Velké Pavlovice. Věřím, že tato měřící kampaň přispěje k lepší identifikaci skutečných příčin kvality ovzduší tentokrát v obcích Moravany a Ostopovice." uvedl Miroslav Kubásek, radní pro životní prostředí.

,,Měřicí kampaň je plánována tak, aby reprezentovala zejména topnou sezónu a mohl tak být posouzen vliv lokálních topenišť na kvalitu ovzduší ve vybraných obcích Jihomoravského kraje. Na základě mobilních měření přímo v malých sídlech Jihomoravského kraje, při použití nejnovějších měřicích metod a přístrojové techniky vyhovující požadavkům evropské legislativy, se tak získají unikátní informace. Současně budou provedeny další chemické analýzy odebraných prachových částic a analýzu prachových částic pomocí elektronového mikroskopu." doplnil Miroslav Kubásek.

Výsledky tohoto měření budou sloužit také jako podklad pro dotační program na podporu výměny stávajících spalovacích zařízení na pevná paliva v domácnostech kraje (Dotační program na výměnu kotlů "Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji" Operačního programu Životní prostředí).

Jihomoravský kraj bude tato měřící kampaň stát necelých 337 tisíc korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí