zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pašeráci motýlů byli v Číně odsouzeni na pět až deset let vězení

22.11.2017
Příroda
Šlendryján
Pašeráci motýlů byli v Číně odsouzeni na pět až deset let vězení

Soud v čínském městě Ťi-nan odsoudil tři osoby na pět až deset let vězení poté, co se do země pokusily propašovat téměř tří tisíce mrtvých motýlů. skoro polovina patřila k ohroženým druhům. Informovala o tom dnes BBC.

Pestrobarevná zásilka byla zadržena na počátku roku 2016 při kontrole balíků, jež měly obsahovat oblečení. Trio nakoupilo 2800 vzácných motýlů přes internet v Malajsii a na Filipínách. Posléze je odsouzení nechali poslat do Číny, kde je chtěli opatřit rámy a prodat.

Nakonec byli odsouzeni k deseti, sedmi a pěti letům vězení. Soud v provincii Šan-tung na východním pobřeží Číny provinilcům také vyměřil pokutu.

Takřka polovina z motýlů patřily k ohroženým druhům. Jedním z nejcennějších exemplářů na trhu je otakárek chikský (Papilio chikae), za který jsou sběratelé ochotni zaplatit až 10.000 jüanů (33.280 Kč).

V Číně už dříve padly přísné tresty za nelegální obchod se zvířaty a rostlinami z volné přírody. V roce 2015 byl jeden student odsouzen na deset let vězení za to, že svým přátelům prodal vzácné sokoly, na něž narazil v blízkosti svého domova.

Čínští uživatelé sociálních médií se tehdy pozastavovali nad tím, že dostal delší trest než lidé odsouzení za znásilnění, anebo jízdu v opilosti.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí