zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvalitu ovzduší v Plzni měří nové přístroje skoro za sedm milionů

20.11.2017
Obec, město
Ovzduší
Kvalitu ovzduší v Plzni měří nové přístroje skoro za sedm milionů

Kvalitu ovzduší v Plzni měří od letoška nové přístroje za víc než 6,9 milionu korun. Město díky státní dotaci téměř 5,9 milionu korun pořídilo 13 nových analyzátorů ovzduší. Nahradily dosavadní dosluhující zařízení. Síť automatických měřicích stanic ovzduší provozuje město od roku 1994, data z nich se přenášejí do Českého hydrometeorologického ústavu, řekl dnes ČTK primátorův náměstek odpovědný za životní prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Nové přístroje jsou instalované na jedné mobilní a třech stacionárních měřicích stanicích rozmístěných na území města. Měří imisní koncentrace oxidů síry, dusíku a uhlíku a takzvaný troposférický ozón.

Aktuální údaje z měřicích stanic lze najít na portálu ČHMÚ. "Velmi cenné je ale zejména to, že jsou k dispozici kontinuální data za více než dvacet let," řekl Náhlík. Za tuto dobu se podle něj díky dvěma půlmiliardovým investicím do dvou teplárenských zařízení podařilo ve městě výrazně snížit hodnoty oxidů síry. "Oxidů síry jsme se zbavili, bohužel nám stále zůstávají oxidy dusíku, jejichž zdrojem je automobilová doprava," řekl Náhlík.

Původní síť měřicích stanic pořídilo město díky dotaci EU z programu Phare, udržitelnost projektu byla pět let. Poté dalších zhruba 15 let město měřici stanice provozovalo a udržovalo na své náklady, až nyní se podařilo získat další dotaci. Kromě pevných stanic je také mobilní měřicí stanice, která se podle Náhlíka využívá například v místech, kde se výrazně změní proud dopravy. Město tak zjišťuje aktuální situaci v daných místech.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí